Coral Peña to Star on Season 2 of AppleTV+’s Space Drama Series “For All Mankind”

Coral Peña is spacing out…

The Dominican actress has been cast as a series regular for Season 2 of AppleTV+’s space drama For All Mankind.

Coral PeñaThe second season will premiere on Friday, February 19, with Cynthy Wu and Casey W. Johnson also joining the cast as series regulars.

They join returning cast members Joel Kinnaman, Michael Dorman, Sarah Jones, Shantel VanSanten, Wrenn Schmidt, Jodi Balfour, Krys Marshall and Sonya Walger.

Created by Ronald D. Moore, Ben Nedivi and Matt WolpertFor All Mankind will see its second season pick up in 1983, at the height of the Cold War. The cast heads into space with even greater ambitions as the Soviet Union and the United States battle it out for control over lunar resources on the moon. As tensions rise, the various characters see the militarization of NASA impact their own lives, with the threat of a nuclear war looming.

Peña, who has acted in The Post and Chemical Hearts, will play brilliant yet troubled engineer Aleida Rosales.

For All Mankind season two features 10 new episodes, with each new installment airing weekly, every Friday only on AppleTV+.

For All Mankind is produced by Sony Pictures Television.

Coral Peña Lands Recurring Role on NBC’s “The Enemy Within”

Coral Peña has found an Enemy

The Latina actress and 24: Legacy alumna has landeda recurring role opposite Morris Chestnutand Jennifer Carpenterin NBC’s The Enemy Within.

Coral Peña

From Gotham executive producer Ken Woodruff, Matt Corman, Chris Ordand Universal Television, the project was written and executive produced by Woodruff and with a pilot directed by Mark Pellington.

The Enemy Within is a fast-paced thriller set in the world of counterintelligence.

Peña will play Anna Cruz, an ambitiousCIAanalyst enlisted by FBISpecial Agent, Will Keaton (Chestnut) to assist in the hunt for a former Russian SVR agent turned rogue operative who’s responsible for the deaths of her fellow CIA officers. Cruz’s arrival tests the limits of the unprecedented partnership between Keaton and former CIA Deputy Director turned traitor, Erica Shepherd (Carpenter).

Peña was a series regular on Fox’s 24: Legacy opposite Corey Hawkinsand Miranda Otto and appeared recently in Steven Spielberg’s Oscar-nominated film The Post.

The Enemy Within is set for a midseason debut on NBC.

Salma Hayek Earns Movies for Grownups Awards Nomination from AARP

Salma Hayek’s all grown up with reason to celebrate…

The American Association of Retired Persons (AARP) has announced its nominees for the 17th Annual Movies for Grownups Awards, with the 51-year-old Mexican actress earning a nod.

Salma Hayek

Hayek is nominated in the Best Actress category for her performance in Miguel Arteta’s Beatriz at Dinner.

She’s nominated opposite Annette Bening (Film Stars Don’t Die in Liverpool), Judi Dench (Victoria & Abdul), Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri) and Meryl Streep (The Post).

Guillermo del Toro earned a nod in the Best Director category and one in the Best Screenwriter category for the 53-year-old Mexican filmmaker’s Golden Globe-winning drama The Shape of Water, which earned a nod for Best Picture/Best Movie for Grownups.

Meanwhile, Mexico’s Chavela, a film about the life of Mexican singer Chavela Vargas, who gained worldwide fame for her beauty and charm and her interpretation of traditional ranchera, earned a nomination in the Best Foreign Film category.

Winners will be honored at the annual awards at the Beverly Wilshire in Los Angeles on Monday, February 5 with Alan Cumming as host.

Co-produced by the Great Performances series, the awards will be broadcast for the first time on Friday, February 23 at 9:00 pm on PBS.

Here’s the complete list of nominees:

Best Picture/Best Movie for Grownups
Get Out, Lady Bird, Star Wars: The Last Jedi, The Shape of Water and Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Actress
Annette Bening (Film Stars Don’t Die in Liverpool), Judi Dench (Victoria & Abdul), Salma Hayek (Beatriz at Dinner), Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri) and Meryl Streep (The Post)

Best Actor
Steve Carell (Battle of the Sexes), Daniel Day-Lewis (Phantom Thread), Tom Hanks (The Post), Gary Oldman (Darkest Hour), Denzel Washington (Roman J. Israel, Esq.)

Best Supporting Actress
Holly Hunter (The Big Sick), Allison Janney (I, Tonya), Melissa Leo (Novitiate), Lesley Manville (Phantom Thread), Laurie Metcalf (Lady Bird)

Best Supporting Actor
Willem Dafoe (The Florida Project), Laurence Fishburne (Last Flag Flying), Woody Harrelson (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri), Richard Jenkins (The Shape of Water), and Christopher Plummer (All the Money in the World)

Best Director
Kenneth Branagh (Murder on the Orient Express), Guillermo del Toro (The Shape of Water), Reginald Hudlin (Marshall), Ridley Scott (All the Money in the World) and Steven Spielberg (The Post)

Best Screenwriter
Guillermo del Toro (The Shape of Water), James Ivory (Call Me by Your Name), Anthony McCarten (Darkest Hour), Steven Rogers (I, Tonya), Aaron Sorkin (Molly’s Game)

Best Ensemble
Get Out, Girls Trip, Last Flag Flying, Mudbound, Murder on the Orient Express

Best Grownup Love Story
Breathe, Films Stars Don’t Die in Liverpool, The Leisure Seeker, Our Souls at Night, The Greatest Showman

Best Intergenerational Film
The Big Sick, The Florida Project, Lady Bird, Marjorie Prime, Wonder

Best Time Capsule
Battle of the Sexes, Darkest Hour, Dunkirk, I, Tonya, The Post

Readers’ Choice Poll
Beauty and the Beast, Dunkirk, Get Out, Girls Trip, Last Flag Flying, Murder on the Orient Express, The Post, Star Wars: The Last Jedi, Wonder, Wonder Woman

Best Documentary
Dolores, Harold and Lillian: A Hollywood Love Story, I Am Not Your Negro, Joan Didion: The Center Will Not Hold, Mission Control: The Unsung Heroes of Apollo

Best Foreign Film
Chavela (Mexico), The Insult (Lebanon), Like Crazy (Italy), A Taxi Driver (South Korea), The Women’s Balcony (Israel)

Guillermo del Toro Earns PGA Awards Nomination for “The Shape of Water”

The recognition for Guillermo del Toro’s latest monster-piece continues…

The Producers Guild of America has announced its film and television nominees for the 29th annual PGA Awards, with the 53-year Mexican filmmaker earning a nod for his critically acclaimed film The Shape of Water.

Guillermo del Toro,

For the first time, a tie in the voting means 11 films are vying for the marquee Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures, rather than the usual 10.

In addition to del Toro’s The Shape of Water, the nominees include The Big Sick, Call Me by Your Name, Dunkirk, Get Out, I, Tonya, Lady Bird, Molly’s Game, The Post, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri and Wonder Woman.

The PGA Awards will be handed out on January 20 at the Beverly Hilton.

Here are the nominees for the 29th annual PGA Awards, co-chaired Donald De Line and Amy Pascal:

The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures:

The Big Sick
 Producers: Judd Apatow, Barry Mendel
Call Me By Your Name
 Producers: Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges, Marco Morabito
Dunkirk Producers: Emma Thomas, Christopher Nolan
Get Out Producers: Sean McKittrick & Edward H. Hamm, Jr., Jason Blum, Jordan Peele
I, Tonya
 Producers: Bryan Unkeless, Steven Rogers, Margot Robbie, Tom Ackerley
Lady Bird Producers: Scott Rudin, Eli Bush, Evelyn O’Neill
Molly’s Game Producers: Mark Gordon, Amy Pascal, Matt Jackson
The Post
 Producers: Amy Pascal, Steven Spielberg, Kristie Macosko Krieger
The Shape Of Water
 Producers: Guillermo del Toro, J. Miles Dale
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
 Producers: Graham Broadbent & Pete Czernin, Martin McDonagh
Wonder Woman
 Producers: Charles Roven & Richard Suckle, Zack Snyder & Deborah Snyder

The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures:

The Boss Baby
 Producer: Ramsey Naito
Coco
 Producer: Darla K. Anderson
Despicable Me 3
 Producers: Chris Meledandri, Janet Healy
Ferdinand
 Producers: Lori Forte, Bruce Anderson
The Lego Batman Movie
 Producers: Dan Lin, Phil Lord & Christopher Miller

The Award for Outstanding Producer of Documentary Motion Pictures:
Chasing Coral
 Producers: Jeff Orlowski, Larissa Rhodes
City of Ghosts
 Producer: Matthew Heineman
Cries from Syria
 Producers: Evgeny Afineevsky, Den Tolmor, Aaron I. Butler
Earth: One Amazing Day
 Producer: Stephen McDonogh
Jane
(This film is still in the process of being vetted for producer eligibility this year.)
Joshua: Teenager vs. Superpower 
(This film is still in the process of being vetted for producer eligibility this year.)
The Newspaperman: The Life and Times of Ben Bradlee
 Producers: Teddy Kunhardt, George Kunhardt

The producers of the programs in the following six categories are in the process of being vetted for awards eligibility this year, and the winners will be recognized at the official ceremony on January 20. 

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama:

Big Little Lies (Season 1)
The Crown (Season 2)
Game of Thrones (Season 7)
The Handmaid’s Tale (Season 1)
Stranger Things (Season 2)

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy:

Curb Your Enthusiasm (Season 9)
The Marvelous Mrs. Maisel (Season 1)
Master of None (Season 2)
Silicon Valley (Season 4)
Veep (Season 6)

The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Long-Form Television:
The Long-Form Television category encompasses both movies of the week and limited series.

Black Mirror (Season 4)
Fargo (Season 3)
FEUD: Bette and Joan (Season 1)
Sherlock: The Lying Detective
The Wizard of Lies

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television:

30 for 30 (Season 8)
60 Minutes (Season 50)
Anthony Bourdain: Parts Unknown (Season 9, Season 10)
Leah Remini: Scientology and the Aftermath (Season 1, Season 2)
Spielberg

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television:

Full Frontal with Samantha Bee (Season 2)
Jimmy Kimmel Live! (Season 15)
Last Week Tonight with John Oliver (Season 4)
The Late Show with Stephen Colbert (Season 3)
Saturday Night Live (Season 43)

The Award for Outstanding Producer of Competition Television:

The Amazing Race (Season 29)
American Ninja Warrior (Season 9)
Lip Sync Battle (Season 3)
Top Chef (Season 14)
The Voice (Season 12, Season 13)

The Award for Outstanding Short-Form Program:

Better Call Saul’s Los Pollos Hermanos Employee Training (Season 1)
Carpool Karaoke (Season 1)
Humans of New York: The Series (Season 1)
National Endowment for the Arts: United States of Arts (Season 3)
Viceland at the Women’s March (Season 1)

The Award for Outstanding Sports Program:

All or Nothing: A Season with the Los Angeles Rams (Season 2)
Hard Knocks: Training Camp with the Tampa Bay Buccaneers (Season 12)
Real Sports with Bryant Gumbel (Season 23)
SportsCenter with Scott Van Pelt (Season 3)
VICE World of Sports (Season 2)

The Award for Outstanding Children’s Program:

Doc McStuffins (Season 4)
Nickelodeon Kids’ Choice Awards 2017
School of Rock (Season 3)
Sesame Street (Season 47)
SpongeBob SquarePants (Season 10, Season 11)