Michael Cimino Wins First-Ever Imagen Awards Prize for “Love, Victor”

Michael Cimino is celebrating a special first…

The 2021 Imagen Awards have been announced, with the 21-year-old half-Puerto Rican actor earning the first of his career.

Michael Cimino

The Imagen Awards recognize Latinas and Latinos in the entertainment industry who work both in front of and behind the camera.

Cimino was named Best Actor – Television (Comedy) for his performance on Hulu’s Love, Victor, which was named Best Primetime Program – Comedy.

Mj Rodriguez took home the Best Actress – Television (Drama) award.

The 30-year-old half-Puerto Rican actress/singer won for her performance on FX’s Pose, which was named Best Primetime Program – Drama.

The Best Young Actor – Television award went to Madison Reyes for her work on Netflix’s Julie and the Phantoms, which was named Best Young Adult Programming.

Justina Machado was named Best Voice-Over Actor – Television for PopTV’s One Day at a Time – Animated Special, which was named Best Primetime Program – Special or Movie.

Tanya Saracho took home the Best Director – Television prize for her work on Vida; she also was presented with the The Norman Lear Writer’s Award.

Other winners in the television categories include JD Pardo (Best Actor – Television (Drama)) for his work on Mayans M.C.; Barbie Ferreira (Best Actress – Television (Comedy) for her work on Unpregnant; Colman Domingo (Best Supporting Actor – Television (Drama)) for his work on Euphoria Special: Part 1 Rue; Morena Baccarin (Best Supporting Actress – Television (Drama)) for her work on The Twilight Zone; Harvey Guillén (Best Supporting Actor – Television (Comedy)) for his work on What We Do In The Shadows; and Diana Maria Riva Best Supporting Actress – Television (Comedy)) for her performance on Dead to Me.

Netflix’s Ya No Estoy Aquí was named Best Feature Film, with the film’s helmer Fernando Frías De La Parra taking home the Best Director – Feature Film prize.

Hosted by Aida Rodriguez, Chuey Martinez, Isabella Gomez and Karrie Martin Lachney, the Imagen Awards were announced last night during a live-streamed ceremony.

The 36th annual awards winners were determined by an independent panel of entertainment industry executives and Latina and Latino community leaders.

The theme of this year’s Imagen Awards was “A Celebration of Our Community: Diverse, Talented, and United.” Each year the Awards recognize an array of Latino talent by honoring and celebrating ground-breaking performances, storytelling, and powerful diverse programs.

Here’s the complete list of winners:

FEATURE FILM

Best Feature Film: Ya No Estoy Aquí / I’m No Longer Here (Netflix; Panorama Global for Netflix)

Best Director – Feature Film: Fernando Frías De La Parra, Ya No Estoy Aquí / I’m No Longer Here (Netflix; Panorama Global for Netflix)

Best Actor – Feature Film: Demián Bichir, Land (Focus Features / a Big Beach Production / Flashlight Films)

Best Actress – Feature Film: Aubrey Plaza, Black Bear (Momentum Pictures, an Entertainment One Company; Tandem Pictures, Oakhurst Entertainment & Blue Creek Pictures, in association with Productivity Media and Radiant Films International)

TELEVISION

Best Primetime Program – Drama: Pose (FX; 20th Television)

Best Primetime Program – Comedy: Love, Victor (Hulu; Hulu, 20th Television, Temple Hill)

Best Primetime Program – Special or Movie: One Day at a Time – Animated Special (PopTV; Sony Pictures Television, Act III, Snowpants Productions, GloNation)

Best Director – Television: Tanya Saracho, Vida (STARZ; Big Beach and Chingona Productions in association with Starz Originals)

Best Actor – Television (Drama): JD Pardo, Mayans M.C. (FX Networks; 20th Television and FX Productions)

Best Actress – Television (Drama): Mj Rodriguez, Pose (FX; 20th Television)

Best Actor – Television (Comedy): Michael Cimino, Love, Victor (Hulu; Hulu, 20th Television, Temple Hill)

Best Actress – Television (Comedy): Barbie Ferreira, Unpregnant (HBO Max; HBO Max presents a WarnerMax / PictureStart / Berlanti / Schechter Films production)

Best Supporting Actor – Television (Drama): Colman Domingo, Euphoria Special: Part 1 Rue: “Trouble Don’t Last Always” (HBO; HBO in association with Reasonable Bunch, A24, Little Lamb, Dreamcrew, ADD Content Agency | HOT | Tedy Productions)

Best Supporting Actress – Television (Drama): Morena Baccarin, The Twilight Zone (Paramount+; CBS Studios in association with Monkeypaw Productions and Genre Films)

Best Supporting Actor – Television (Comedy): Harvey Guillén, What We Do In The Shadows (FX; FX Productions)

Best Supporting Actress – Television (Comedy): Diana Maria Riva, Dead to Me (Netflix; CBS Television Studios for Netflix)

Best Young Actor – Television: Madison Reyes, Julie and the Phantoms (Netflix)

Best Voice-Over Actor – Television: Justina Machado, One Day at a Time – Animated Special (PopTV; Sony Pictures Television, Act III, Snowpants Productions, GloNation)

Best Variety or Reality Show: TIE

A Tribute to Linda Ronstadt at The Soraya (PBS; KCET and The Soraya)

Shine True (Fuse; Vice Studios, OUTtv Canada, Fuse Media)

Best Young Adult Programming: Julie and the Phantoms (Netflix)

Best Youth Programming: The Casagrandes (Nickelodeon)

Best Music Composition for Film or Television: Cristobal Tapia de Veer, The Third Day (HBO; HBO in association with Sky Studios, Plan B, and Punchdrunk)

Best Music Supervision for Film or Television: Joe Rodríguez & Javier Nuño, Ya No Estoy Aquí / I’m No Longer Here (Netflix; Panorama Global for Netflix)

Best Documentary: TIE

Mucho Mucho Amor: The Legend of Walter Mercado (Netflix; A Netflix Original Documentary / A Muck Media Production in Association with Key Rat, Inc. & Topic Studios)

POV: The Infiltrators (PBS; American Documentary | POV, Pueblo Sight & Sound, Chicago Media Project, Naked Edge Film, 3DMC, Baked Studios, The National Day Laborer Organizing Network)

Best Informational Program: Street Food: Latin America (Netflix; Boardwalk Pictures for Netflix)

Best Short Film: UNLADYLIKE2020: Jovita Idar (PBS American Masters; Unladylike Productions LLC in association with The WNET Group’s American Masters.)

Best Commercial Advertisement or Social Awareness Campaign: Latinos Are Essential (Latino Public Broadcasting; PBS)

The Norman Lear Writer’s Award was presented to playwright and television writer Tanya Saracho. Saracho is the creator, showrunner, and executive producer of the critically acclaimed series on Starz, Vida.

Colman Domingo to Star as Gay Rights Activist Bayard Rustin in “Rustin”

Colman Domingo is bringing the story of a gay rights activist to life.

The 51-year-old Guatemalan American actor will star as activist Bayard Rustin in Rustinthe first film production from Michelle and Barack Obama’s Higher Ground, which has a deal at Netflix.

Colman Domingo

Along with Domingo, the film will also star Chris Rock, Glynn Turman and Audra McDonald.

Turman previously starred alongside Domingo in the Oscar-nominated  film Ma Rainey’s Black Bottom

The George C. Wolfe directed film, which he co-wrote with Milk‘s Dustin Lance Black, tells the story of how Rustin overcame an onslaught of obstacles, and altered the course of American history by organizing the 1963 March on Washington.

Domingo’s previous credits include appearances on HBO’s Euphoria, and the films Selma, If Beale Street Could Talk and Zola.

Colman Domingo Among the Winners of Hollywood Critics Association’s First-Ever HCA TV Awards

It’s a euphoric time for Colman Domingo

After being delayed a week and switched from an in-person event to a virtual ceremony, the Hollywood Critics Association have revealed the winners for its first-ever HCA TV Awards, with the 51-year-old Guatemalan-Belizean American actor earning a trophy.

Colman Domingo

Domingo was named Best Actor in a Limited Series, Anthology Series, or Television Movie for his role on HBO’s Euphoria Two-Part Special.

Mj Rodriguez was named Best Actress in a Broadcast Network or Cable Series, Drama for the 30-year-old half-Puerto Rican actress’ performance on FX’s Pose.

Anya Taylor-Joy picked up the Best Actress in a Limited Series, Anthology Series, or Television Movie prize for the 25-year-old Argentine American actress’ Golden Globe-winning performance on Netflix’s The Queen’s Gambit.

The HCA Awards separated streaming from broadcast and cable, making for multiple wins among shows and performers who are going head-to-head in the Emmy race next month  – WandaVision
Best Broadcast Network or Cable Docuseries, Documentary Television Movie, or Non-Fiction Series – Welcome to Chechnya
Best Streaming Docuseries, Documentary Television Movie, or Non-Fiction Series – Kid 90
Best Broadcast Network or Cable Sketch Series, Variety Series, Talk Show, or Comedy/Variety Special – Last Week Tonight with John Oliver
Best Streaming Sketch Series, Variety Series, Talk Show, or Comedy/Variety Special – Bo Burnham: Inside
Best Broadcast Network Reality Series, Competition Series, or Game Show – The Masked Singer
Best Cable or Streaming Reality Series, Competition Series, or Game Show – RuPaul’s Drag Race
Best Animated Series or Animated Television Movie – Harley Quinn
Best Actor in a Broadcast Network or Cable Series, Drama – Billy Porter, Pose
Best Actor in a Streaming Series, Drama – Josh O’Connor, The Crown
Best Actress in a Broadcast Network or Cable Series, Drama – Mj Rodriguez, Pose
Best Actress in a Streaming Series, Drama – Emma Corrin, The Crown
Best Actor in a Broadcast Network or Cable Series, Comedy – Ted Danson, Mr. Mayor
Best Actor in a Streaming Series, Comedy – Jason Sudeikis, Ted Lasso
Best Actress in a Broadcast Network or Cable Series, Comedy – Jane Levy, Zoey’s Extraordinary Playlist
Best Actress in a Streaming Series, Comedy – Jean Smart, Hacks
Best Actor in a Limited Series, Anthology Series, or Television Movie – Colman Domingo, Euphoria Two-Part Special
Best Actress in a Limited Series, Anthology Series, or Television Movie – Anya Taylor-Joy, The Queen’s Gambit
Best Supporting Actor in a Broadcast Network or Cable Series, Drama – Michael K. Williams, Lovecraft Country
Best Supporting Actor in a Streaming Series, Drama – Rupert Grint, Servant
Best Supporting Actress in a Broadcast Network or Cable Series, Drama – Tatiana Maslany, Perry Mason
Best Supporting Actress in a Streaming Series, Drama – Gillian Anderson, The Crown
Best Supporting Actor in a Broadcast Network or Cable Series, Comedy – Nico Santos, Superstore
Best Supporting Actor in a Streaming Series, Comedy – Brett Goldstein, Ted Lasso
Best Supporting Actress in a Broadcast Network or Cable Series, Comedy – Mary Steenburgen, Zoey’s Extraordinary Playlist
Best Supporting Actress in a Streaming Series, Comedy (tie) – Hannah Einbinder, Hacks and Hannah Waddingham, Ted Lasso
Best Supporting Actor in a Limited Series, Anthology Series, or Television Movie – Evan Peters, Mare of Easttown
Best Supporting Actress in a Limited Series, Anthology Series, or Television Movie – Kathryn Hahn, WandaVision

Special Honorary Awards:

Legacy Award – Cobra Kai
Spotlight Award – Zoey’s Extraordinary Playlist
Impact Award – New Amsterdam
Pop Culture Icon Award – Tom Ellis, Lucifer
TV Icon Award – Marta Kauffman
Virtuoso Award – Bo Burnham

Janicza Bravo to Direct FX Pilot “Kindred,” Based on Octavia E. Butler’s Influential Novel

Janicza Bravo has found her kindred spirit…

The 39-year-old Latina writer/director and Zola helmer has been tapped to direct and executive produce FX pilot Kindred, an adaptation of Octavia E. Butler’s influential novel.

Janicza Bravo

Newcomer Mallori Johnson set to star.

The project hails from writer Branden Jacobs-Jenkins, Courtney Lee-Mitchell, Darren Aronofsky and his Protozoa Pictures, Joe Weisberg and Joel Fields. FX Productions is the studio. Production is scheduled to begin in September.

Johnson will play the central character Dana, a young Black woman and aspiring writer who has uprooted her life of familial obligation and relocated to Los Angeles, ready to claim a future that, for once, feels all her own. But, before she can get settled into her new home, she finds herself being violently pulled back and forth in time to a nineteenth-century plantation with which she and her family are most surprisingly and intimately linked. An interracial romance threads through her past and present, and the clock is ticking as she struggles to confront the secrets she never knew ran through her blood, in this genre-breaking exploration of the ties that bind.

The novel, which sold over a million copies, has been hailed as a visionary work of science fiction since it was first published more than four decades ago in 1979.

“I first read Kindred 20 years ago,” said Bravo. “I was in college. I hadn’t ever seen myself in a world like that. And certainly not at its center. What might seem like only a portrait of an invisible woman is also a potent embrace of our relationship to history and how it can bring us closer to our future. After what felt like losing over a year of the life I had come to know so well, an opportunity to direct an adaptation of this specific text was a win. On top of that getting to partner with Branden is something I’d been wanting for quite some time.”

Jacobs-Jenkins wrote the pilot.

Most recently, Bravo directed and co-wrote the critically acclaimed film Zola. A24 released the film in theatres on June 30. Starring Taylour Paige, Riley Keough, Nicholas Braun and Colman DomingoZola premiered in competition at the 2020 Sundance Film Festival and is being released in the UK on August 6.

Bravo’s previous film work has screened at AFI, Carnegie Hall, SXSW, Sundance, and Tribeca. Her feature film debut Lemon premiered at the Sundance Film Festival. On the television side, she directed the “Juneteenth” episode of Atlanta, the “Houston” episode of Mrs. America, as well as episodes of HBO’s Divorce, Here and Now, In Treatment, Netflix’s Love and Dear White People and Amazon’s Forever.

Colman Domingo Among Nominees for Hollywood Critics Association’s Inaugural HCA TV Awards

It’s a moment of euphoria for Colman Domingo

The Hollywood Critics Association has announced the nominees for its inaugural HCA TV Awards, with the 51-year-old Belizean and Guatemalan American actor among those earning a nod.

Colman Domingo

Domingo is up for Best Actor in a Limited Series, Anthology Series, or Television Movie for his performance in HBO’s Euphoria Two-Part Special.

Rosie Perez picked up a nomination in the Best Supporting Actress in a Streaming Series, Comedy category. The 56-year-old Puerto Rican actress earned the nod for her role on HBO Max’s The Flight Attendant.

MJ Rodriguez earned a nod for Best Actress in a Broadcast Network or Cable Series, Drama. The 30-year-old half Afro-Puerto Rican actress received the nomination for her work on FX’s Pose. It’s a role that has already earned Rodriguez an Imagen Award and a Dorian Award.

Jason Rodriguez picked up a nomination for his work on scene-stealing work on Pose. The 48-year-old Dominican-​American actor/dancer will compete in the Best Supporting Actor in a Broadcast Network or Cable Series, Drama category.

Pedro Pascal continues picking up recognition for his work on The Mandalorian. The 46-year-old Chilean-American actor was nominated in the Best Actor in a Streaming Series, Drama category. He’s previously earned MTV Movie + TV Award and Critics Choice Super Award nods for his performance on the sci-fi series.

Daniel Brühl has picked up a nomination for Best Supporting Actor in a Streaming Series, Drama. The 43-year-old half-Spanish actor is nominated for his performance on Disney+’s The Falcon and The Winter Soldier.

Alexis Bledel is nominated for Best Supporting Actress in a Streaming Series, Drama. The 39-year-old half-Argentinian American actress picked up the nod for her work on Hulu’s The Handmaid’s Tale. She has previously won an Emmy for her work on the drama series.

The trophies will be handed out during a ceremony on August 22 at the Avalon Hollywood.

The HCA TV Awards separate their nominations by comedies and dramas and, notably, into separate categories for broadcast, cable and streaming shows.

Here are the nominees for the first HCA TV Awards, followed by a list on noms by network/platform:

Best Animated Series or Animated Television Movie
Animaniacs (Hulu)
Big Mouth (Netflix)
Bob’s Burgers (Fox)
Harley Quinn (HBO Max)
Invincible (Amazon Prime Video)

Best Broadcast Network or Cable Docuseries, Documentary Television Movie, or Non-Fiction Series
30 for 30 (ESPN)
Allen vs. Farrow (HBO)
I’ll Be Gone in the Dark (HBO)
RuPaul’s Drag Race: Untucked (VH1)
The Vow (HBO)
Welcome to Chechnya (HBO)

Best Streaming Docuseries, Documentary Television Movie, or Non-Fiction Series
1971: The Year Music Changed Everything (Apple TV+)
American Murder: The Family Next Door (Netflix)
Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel (Netflix)
Heaven’s Gate: The Cult of Cults (HBO Max)
Kid 90s (Hulu)
Murder Among Mormons (Netflix)
P!nk: All I Know So Far (Amazon Prime Video)
The Sons of Sam: A Descent into Darkness (Netflix)
Unsolved Mysteries (Netflix)

Best Broadcast Network or Cable Sketch Series, Variety Series, Talk Show, or Comedy/Variety Special
A Black Lady Sketch Show (HBO)
Full Frontal with Samantha Bee (TBS)
Last Week Tonight with John Oliver (HBO)
Saturday Night Live (NBC)
The Daily Show with Trevor Noah (Comedy Central)
The Late Show with Stephen Colbert (CBS)

Best Streaming Sketch Series, Variety Series, Talk Show, or Comedy/Variety Special
8:46 – Dave Chappelle (Netflix)
A West Wing Special to Benefit When We All Vote (HBO Max)
Bo Burnham: Inside (Netflix)
Friends: The Reunion Special (HBO Max)
Jim Gaffigan: The Pale Tourist (Amazon Prime Video)
The Fresh Prince of Bel-Air Reunion (HBO Max)

Best Broadcast Network Reality Series, Competition Series, or Game Show
Celebrity Family Feud (ABC)
Holey Moley (ABC)
Shark Tank (ABC)
The Masked Singer (Fox)
The Voice (NBC)

Best Cable or Streaming Reality Series, Competition Series, or Game Show
Indian Matchmaking (Netflix)
Nailed It (Netflix)
Queer Eye (Netflix)
RuPaul’s Drag Race (VH1)
Selena + Chef (HBO Max)
Top Chef (Bravo)

Best Broadcast Network or Cable Limited Series, Anthology Series, or Live-Action Television Movie
Euphoria Two-Part Special (HBO)
Fargo (FX)
I May Destroy You (HBO)
Mare of Easttown (HBO)
The Undoing (HBO)
Your Honor (Showtime)

Best Streaming Limited Series, Anthology Series, or Live-Action Television Movie
Hamilton (Disney+)
Small Axe (Amazon Prime Video)
The Queen’s Gambit (Netflix)
The Underground Railroad (Amazon Prime Video)
WandaVision (Disney+)

Best Actor in a Limited Series, Anthology Series, or Television Movie
Bryan Cranston – Your Honor (Showtime)
Chris Rock – Fargo (FX)
Colman Domingo – Euphoria Two-Part Special (HBO)
Hugh Grant – The Undoing (HBO)
Joel Edgerton – The Underground Railroad (Amazon Prime Video)
Leslie Odom Jr. – Hamilton (Disney+)
Paul Bettany – WandaVision (Disney+)

Best Actress in a Limited Series, Anthology Series, or Television Movie
Anya Taylor-Joy – The Queen’s Gambit (Netflix)
Cynthia Erivo – Genius: Aretha (NatGeo)
Elizabeth Olsen – WandaVision (Disney+)
Kate Winslet – Mare of Easttown (HBO)
Michaela Coel – I May Destroy You (HBO)
Thuso Mbedu – The Underground Railroad (Amazon Prime Video)
Zendaya – Euphoria Two-Part Special (HBO)

Best Supporting Actor in a Limited Series, Anthology Series, or Television Movie
Bill Camp – The Queen’s Gambit (Netflix)
Courtney B. Vance – Genius: Aretha (NatGeo)
Daveed Diggs – Hamilton (Disney+)
Evan Peters – Mare of Easttown (HBO)
John Boyega – Small Axe (Amazon Prime Video)
Randall Park – WandaVision (Disney+)
William Jackson Harper – The Underground Railroad (Amazon Prime Video)

Best Supporting Actress in a Limited Series, Anthology Series, or Television Movie
Jean Smart – Mare of Easttown (HBO)
Jessie Buckley – Fargo (FX)
Julianne Nicholson – Mare of Easttown (HBO)
Kat Dennings – WandaVision (Disney+)
Kathryn Hahn – WandaVision (Disney+)
Marielle Heller – The Queen’s Gambit (Netflix)
Teyonah Parris – WandaVision (Disney+)

Best Broadcast Network Series, Comedy
black-ish (ABC)
Mr. Mayor (NBC)
Superstore (NBC)
Young Rock (NBC)
Zoey’s Extraordinary Playlist (NBC)

Best Cable Series, Comedy
Breeders (FX)
Chad (TBS)
Everything Is Gonna Be Okay (Freeform)
Resident Alien (Syfy)
Shameless (Showtime)

Best Actor in a Broadcast Network or Cable Series, Comedy
Alan Tudyk – Resident Alien (Syfy)
Anthony Anderson – black-ish (ABC)
Joseph Lee Anderson – Young Rock (NBC)
Martin Freeman – Breeders (FX)
Ted Danson – Mr. Mayor (NBC)

Best Actress in a Broadcast Network or Cable Series, Comedy
Daisy Haggard for Breeders (FX)
Jane Levy – Zoey’s Extraordinary Playlist (NBC)
Robin Thede – A Black Lady Sketch Show (HBO)
Stacey Leilua – Young Rock (NBC)
Tracee Ellis Ross – black-ish (ABC)

Best Supporting Actor in a Broadcast Network or Cable Series, Comedy
Alex Newell – Zoey’s Extraordinary Playlist (NBC)
Corey Reynolds – Resident Alien (Syfy)
Dwayne Johnson – Young Rock (NBC)
John Clarence Stewart – Zoey’s Extraordinary Playlist (NBC)
Nico Santos – Superstore (NBC)
Skylar Astin – Zoey’s Extraordinary Playlist (NBC)

Best Supporting Actress in a Broadcast Network or Cable Series, Comedy
Alice Wetterlund – Resident Alien (Syfy)
Ana Tuisila – Young Rock (NBC)
Holly Hunter – Mr. Mayor (NBC)
Lauren Ash – Superstore (NBC)
Mary Steenburgen – Zoey’s Extraordinary Playlist (NBC)
Vella Lovell – Mr. Mayor (NBC)

Best Streaming Series, Comedy
Cobra Kai (Netflix)
Girls5Eva (Peacock)
Hacks (HBO Max)
Mythic Quest (Apple TV+)
Ted Lasso (Apple TV+)
The Flight Attendant (HBO Max)

Best Actor in a Streaming Series, Comedy
Ed Helms – Rutherford Falls (Peacock)
Jason Sudeikis – Ted Lasso (Apple TV+)
Michael Douglas – The Kominsky Method (Netflix)
Rob McElhenney – Mythic Quest (Apple TV+)
Tom Ellis – Lucifer (Netflix)

Best Actress in a Streaming Series, Comedy
Kaley Cuoco – The Flight Attendant (HBO Max)
Jean Smart – Hacks (HBO Max)
Hailee Steinfield – Dickinson (Apple TV+)
Cristin Milioti – Made for Love (HBO Max)
Renée Elise Goldsberry – Girls5eva (Peacock)

Best Supporting Actor in a Streaming Series, Comedy
Brendan Hunt – Ted Lasso (Apple TV+)
Brett Goldstein – Ted Lasso (Apple TV+)
Danny Pudi – Mythic Quest (Apple TV+)
Jeremy Swift – Ted Lasso (Apple TV+)
Nick Mohammed – Ted Lasso (Apple TV+)
Patton Oswalt – A.P. Bio (Peacock)
Ray Romano – Made for Love (HBO Max)

Best Supporting Actress in a Streaming Series, Comedy
Hannah Einbinder – Hacks (HBO Max)
Hannah Waddingham – Ted Lasso (Apple TV+)
Juno Temple – Ted Lasso (Apple TV+)
Kaitlin Olson – Hacks (HBO Max)
Kathleen Turner – The Kominsky Method (Netflix)
Paula Pell – Girls5Eva (Peacock)
Rosie Perez – The Flight Attendant (HBO Max)

Best Broadcast Network Series, Drama
Big Sky (ABC)
Law & Order: Organized Crime (NBC)
New Amsterdam (NBC)
Superman & Lois (The CW)
The Good Doctor (ABC)
This Is Us (NBC)

Best Cable Series, Drama
Cruel Summer (Freeform)
Gangs of London (AMC)
Lovecraft Country (HBO)
Perry Mason (HBO)
Pose (FX)
Yellowstone (Paramount Network)

Best Actor in a Broadcast Network or Cable Series, Drama
Billy Porter – Pose (FX)
Christopher Meloni – Law & Order: Organized Crime (NBC)
Freddie Highmore – The Good Doctor (ABC)
Jonathan Majors – Lovecraft Country (HBO)
Matthew Rhys – Perry Mason (HBO)
Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)

Best Actress in a Broadcast Network or Cable Series, Drama
Chiara Aurelia – Cruel Summer (Freeform)
Jurnee Smollett – Lovecraft Country (HBO)
Mandy Moore – This Is Us (NBC)
Mariska Hargitay – Law & Order: SVU (NBC)
MJ Rodriguez – Pose (FX)
Olivia Holt – Cruel Summer (Freeform)

Best Supporting Actor in a Broadcast Network or Cable Series, Drama
Courtney B. Vance – Lovecraft Country (HBO)
Dylan McDermott – Law & Order: Organized Crime (NBC)
Jason Rodriguez – Pose (FX)
Jeffrey Dean Morgan – The Walking Dead (AMC)
John Carroll Lynch – Big Sky (ABC)
John Lithgow – Perry Mason (HBO)
Michael K. Williams – Lovecraft Country (HBO)
Tzi Ma – Kung Fu (The CW)

Best Supporting Actress in a Broadcast Network or Cable Series, Drama
Brooke Smith – Big Sky (ABC)
Catherine Zeta-Jones – Prodigal Son (Fox)
Dominique Jackson – Pose (FX)
Hannah Zeile – This is Us (NBC)
Indya Moore – Pose (FX)
Kelly Reilly – Yellowstone (Paramount Network)
Tatiana Maslany – Perry Mason (HBO)
Wunmi Mosaku – Lovecraft Country (HBO)

Best Streaming Series, Drama
Bridgerton (Netflix)
The Boys (Amazon Prime Video)
The Crown (Netflix)
The Handmaid’s Tale (Hulu)
The Mandalorian (Disney+)
Servant (Apple TV+)

Best Actor in a Streaming Series, Drama
Anthony Mackie – The Falcon and The Winter Soldier (Disney+)
Josh O’ Connor – The Crown (Netflix)
Karl Urban – The Boys (Amazon Prime Video)
Pedro Pascal – The Mandalorian (Disney+)
Regé-Jean Page – Bridgerton (Netflix)

Best Actress in a Streaming Series, Drama
Emma Corrin – The Crown (Netflix)
Olivia Colman – The Crown (Netflix)
Aya Cash – The Boys (Amazon Prime Video)
Elisabeth Moss – The Handmaid’s Tale (Hulu)
Sarah Paulson – Ratched (Netflix)

Best Supporting Actor in a Streaming Series, Drama
Bradley Whitford – The Handmaid’s Tale (Hulu)
Daniel Brühl – The Falcon and The Winter Soldier (Disney+)
Giancarlo Esposito – The Boys (Amazon Prime Video)
Giancarlo Esposito – The Mandalorian (Disney+)
Rupert Grint – Servant (Apple TV+)
Tobias Menzies – The Crown (Netflix)
Wyatt Russell – The Falcon and The Winter Soldier (Disney+)

Best Supporting Actress in a Streaming Series, Drama
Alexis Bledel – The Handmaid’s Tale (Hulu)
Ann Dowd – The Handmaid’s Tale (Hulu)
Gillian Anderson – The Crown (Netflix)
Ming-Na Wen – The Mandalorian (Disney+)
Samira Wiley – The Handmaid’s Tale (Hulu)
Yvette Nicole Brown – Big Shot (Disney+)
Yvonne Strahovski – The Handmaid’s Tale (Hulu)

Colman Domingo to Appear at the Democratic National Committee’s Upcoming Pride Celebration Fundraiser

Colman Domingo is celebrating Pride with the DNC

The 51-year-old Guatemalan American actor will take part in a special Pride Celebration fundraiser for the Democratic National Committee next week.

Colman Domingo

Vice President Kamala Harris will headline the event, which will include a number of performances and an introduction by Barbra Streisand.

The DNC traditionally hosts a Pride month event, but the fundraiser also speaks to the desire among party activists to have a large war chest heading into next year’s midterms.

The performers on the bill for the virtual event on June 30 include Andra Day, Billy Porter, Kristin Chenoweth and Melissa Etheridge.

In addition to Domingo, other stars making appearances include Andy Cohen, George Takei, Matt Bomer and Whoopi Goldberg.

Tickets to the event start at $50, and rise to $20,000 for a co-host designation and access to a VIP “clutch.” Those who write or raise $40,000 will get a host designation and access to the clutch. The New York Times first reported on the event.

The DNC raised $12.1 million in May, according to reports to the Federal Election Commission, while the Republican National Committee raised about $11.1 million. Those are hefty sums for an off-year period and, according to Bloomberg News, a record amount.

Last year, as the pandemic prevented in-person fundraising, Democrats capitalized on the ease of holding virtual events, both in drawing talent and in bringing in greater numbers of small-dollar donors.

Colman Domingo Earns Black Reel Awards Nomination for “Ma Rainey’s Black Bottom” Performance

Colman Domingo is getting’ some Reel love…

The Black Reel Awards (BRAs), an annual event that recognizes the excellence of African-Americans, as well as the cinematic achievements of the African diaspora in the global film industry, has unveiled the nominees for its 21st annual awards ceremony, with the 51-year-old half-Guatemalan/Belizean American actor earning a nod.

Colman Domingo

Domingo, who earned his first-ever SAG Awards nod earlier this month, is nominated for Outstanding Supporting Actor for his acclaimed performance in Netflix’s Ma Rainey’s Black Bottom.

Tessa Thompson has earned a nod for Outstanding Actress

The 37-year-old part-Panamanian and part-Mexican American actress received the nomination for her work in Amazon StudiosSylvie’s Love.

Ruben Santiago-Hudson has picked up two nods this year…

The 64-year-old half-Puerto Rican actor, playwright, and director, who earned a WGA Awards nomination from the Writers Guild of America earlier this month, is up for Outstanding Screenplay and Outstanding First Screenplay for penning Netflix’s Ma Rainey’s Black Bottom.

The event, hosted by the Foundation for the Augmentation of African-Americans in Film (FAAAF), will take place on April 11 virtually across several media platforms.

“Last year was a historic year in film, if for no other reason that there were more films released than ever before by Black filmmakers, featuring a tremendous amount of quality performances by a group of tireless creatives, who overcame unique challenges to create a group of memorable and indelible images,” said Black Reel Awards founder Tim Gordon. “We look forward to creatives continuing to tell our stories and we congratulate all of this year’s talented nominees.

See the full list of nominees below:

OUTSTANDING MOTION PICTURE

DA 5 BLOODS (NETFLIX)
Jon Kilik, Spike Lee, Beatriz Levin & Lloyd Levin, producers

JUDAS AND THE BLACK MESSIAH (WARNER BROS.)
Charles D. King, Ryan Cooler & Shaka King, producers

MA RAINEY’S BLACK BOTTOM (NETFLIX)
Denzel Washington, Todd Black & Dany Wolf, producers

ONE NIGHT IN MIAMI (AMAZON STUDIOS)
Jess Wu Calder, Keith Calder & Jody Klein, producers

SOUL (WALT DISNEY MOTION PICTURES)
Dana Murray, producers

OUTSTANDING ACTOR

KINGSLEY BEN-ADIR
ONE NIGHT IN MIAMI (AMAZON STUDIOS)

CHADWICK BOSEMAN
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM (NETFLIX)

DELROY LINDO
DA 5 BLOODS (NETFLIX)

ROB MORGAN
BULL (SONY PICTURES WORLDWIDE)

LAKEITH STANFIELD
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH (WARNER BROS.)

OUTSTANDING ACTRESS

NICOLE BEHARIE
MISS JUNETEENTH (VERTICAL ENTERTAINMENT)

VIOLA DAVIS
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM (NETFLIX)

ANDRA DAY
THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY (HULU)

TESSA THOMPSON
SYLVIE’S LOVE (AMAZON STUDIOS)

ZENDAYA
MALCOLM & MARIE (NETFLIX)

OUTSTANDING DIRECTOR

RADHA BLANK
THE FORTY-YEAR-OLD VERSION (NETFLIX)

REGINA KING
ONE NIGHT IN MIAMI (AMAZON STUDIOS)

SHAKA KING
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH (WARNER BROS.)

SPIKE LEE
DA 5 BLOODS (NETFLIX)

CHANNING GODFREY PEOPLES
MISS JUNETEENTH (VERTICAL ENTERTAINMENT)

OUTSTANDING SUPPORTING ACTOR

CHADWICK BOSEMAN
DA 5 BLOODS (NETFLIX)

COLMAN DOMINGO
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM (NETFLIX)

ALDIS HODGE
ONE NIGHT IN MIAMI (AMAZON STUDIOS)

DANIEL KALUUYA
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH (WARNER BROS.)

LESLIE ODOM JR.
ONE NIGHT IN MIAMI (AMAZON STUDIOS)

OUTSTANDING SUPPORTING ACTRESS

ALEXIS CHIKAEZE
MISS JUNETEENTH (VERTICAL ENTERTAINMENT)

DOMINIQUE FISHBACK
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH (WARNER BROS.)

KIKI LAYNE
THE OLD GUARD (NETFLIX)

TRACEE ELLIS ROSS
THE HIGH NOTE (FOCUS FEATURES)

GABOUREY SIDIBE
ANTEBELLUM (LIONSGATE)

OUTSTANDING SCREENPLAY

THE FORTY-YEAR-OLD VERSION
RADHA BLANK (NETFLIX)

JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
WILL BERSON & SHAKA KING (WARNER BROS.)

MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
RUBEN SANTIAGO-HUDSON (NETFLIX)

ONE NIGHT IN MIAMI
KEMP POWERS (AMAZON STUDIOS)

SOUL
PETE DOCTER, MIKE JONES & KEMP POWERS (WALT DISNEY STUDIOS MOTION PICTURES)

OUTSTANDING DOCUMENTARY FEATURE

ALL IN: THE FIGHT FOR DEMOCRACY (AMAZON STUDIOS)
LIZ GARBUS & LISA CORTES, directors

JOHN LEWIS: GOOD TROUBLE (MAGNOLIA PICTURES / PARTICIPANT)
DAWN PORTER, director

MLK/FBI (IFC FILMS)
SAM POLLARD, director

TIME (AMAZON STUDIOS)
GARRETT BRADLEY, director

THE WAY I SEE IT (FOCUS FEATURES)
DAWN PORTER, director

OUTSTANDING FOREIGN-LANGUAGE FILM

HIS HOUSE | UNITED KINGDOM
REMI WEEKES, director (NETFLIX)

NIGHT OF THE KINGS | SENEGAL
PHILIPPE LACOTE, director (NEON)

THE LIFE AHEAD | ITALY
EDOARDO PONTI, director (NETFLIX)

OUTSTANDING ENSEMBLE

DA 5 BLOODS (NETFLIX)
KIM COLEMAN, casting director

JUDAS AND THE BLACK MESSIAH (WARNER BROS.)
ALEXA L. FOGEL, casting director

MA RAINEY’S BLACK BOTTOM (NETFLIX)
AVY KAUFMAN, casting director

MISS JUNETEENTH (VERTICAL ENTERTAINMENT)
TISHA BLOOD, CHELSEA ELLIS BLOCH, MATTHEW WEST TAYLOR, casting directors

ONE NIGHT IN MIAMI
KIMBERLY HARDIN, casting director

OUTSTANDING VOICE PERFORMANCE

ANGELA BASSETT
SOUL (WALT DISNEY STUDIOS MOTION PICTURES)

JAMIE FOXX
SOUL (WALT DISNEY STUDIOS MOTION PICTURES)

MAYA RUDOLPH
THE WILLOUGHBYS (NETFLIX)

OCTAVIA SPENCER
ONWARD (WALT DISNEY STUDIOS MOTION PICTURES)

PHYLICIA RASHAD
SOUL (WALT DISNEY STUDIOS MOTION PICTURES)

OUTSTANDING SCORE

THE FORTY-YEAR-OLD VERSION (NETFLIX)
GUY C. ROUTTE, composer

JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY (NETFLIX)
JOHN DEBNEY, composer

THE PHOTOGRAPH (UNIVERSAL PICTURES)
ROBERT GLASPER, composer

SOUL (WALT DISNEY STUDIOS MOTION PICTURES)
TRENT REZNOR, ATTICUS ROSS & JON BATISTE, composers

SYLVIE’S LOVE (AMAZON STUDIOS)
FABRICE LECOMTE, composer

OUTSTANDING ORIGINAL SONG

FIGHT FOR YOU (JUDAS AND THE BLACK MESSIAH)
H.E.R, performer; H.E.R, DERNST EMILE II & TIARA THOMAS, writers

MAKE IT WORK (JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY)
ANIKA NONI ROSE & FOREST WHITAKER, PERFORMERS; JOHN LEGEND; writer

POVERTY PORN (THE FORTY-YEAR-OLD VERSION)
RADHAMUSPRIME, performer; RADHA BLANK, writer

SPEAK NOW (ONE NIGHT IN MIAMI)
LESLIE ODOM JR., performer; LESLIE ODOM JR. & SAM ASHWORTH, writers

TIGRESS & TWEED (THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY)
ANDRA DAY, perfomer; ANDRA DAY & RAPHAEL SAADIQ, writers

OUTSTANDING INDEPENDENT FEATURE

AMERICAN SKIN (VERTICAL ENTERTAINMENT)
NATE PARKER, director

FAREWELL AMOR (IFC MIDNIGHT)
EKWA MSANGI, director

THE FORTY-YEAR-OLD VERSION (NETFLIX)
RADHA BLANK, director

MISS JUNETEENTH (VERTICAL ENTERTAINMENT)
CHANNING GODFREY PEOPLES, director

SYLVIE’S LOVE (AMAZON STUDIOS)
EUGENE ASHE, director

OUTSTANDING SHORT FILM

BROTHER
YA’KE SMITH, director

CANVAS (NETFLIX)
FRANK E. ABNEY III, director

THE CYPHER
LETIA SOLOMON, director

GRAB MY HAND: A LETTER TO MY DAD
CAMRUS JOHNSON, director

THE PANDEMIC CHRONICLES
YA’KE SMITH, director

OUTSTANDING INDEPENDENT DOCUMENTARY

  1. SOUL! (SHOES IN THE BED PRODUCTIONS)
    MELISSA HAIZLIP, director

THE SIT-IN: HARRY BELAFONTE HOSTS THE TONIGHT SHOW (PEACOCK)
YORUBA RICHEN, director

WITH DRAWN ARMS (STARZ!)
GLENN KAINO & AFSHIN SHAHIDI, directors

OUTSTANDING EMERGING DIRECTOR

EUGENE ASHE
SYLVIE’S LOVE (AMAZON STUDIOS)

RADHA BLANK
THE FORTY-YEAR-OLD VERSION (NETFLIX)

REGINA KING
ONE NIGHT IN MIAMI (AMAZON STUDIOS)

SHAKA KING
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH (WARNER BROS.)

CHANNING GODFREY PEOPLES
MISS JUNETEENTH (VERTICAL ENTERTAINMENT)

OUTSTANDING BREAKTHROUGH PERFORMANCE, MALE

YAHYA ABDUL-MANTEEN II
THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 (NETFLIX)

KINGSLEY BEN-ADIR
ONE NIGHT IN MIAMI (AMAZON STUDIOS)

DUSAN BROWN
MA RAINEY’S BLACK BOTTOM (NETFLIX)

ELI GOREE
ONE NIGHT IN MIAMI (AMAZON STUDIOS)

NTARE MWINE
FAREWELL AMOR (IFC MIDNIGHT)

OUTSTANDING BREAKTHROUGH PERFORMANCE, FEMALE

RADHA BLANK
THE FORTY-YEAR-OLD VERSION (NETFLIX)

ALEXIS CHIKAEZE
MISS JUNETEENTH (VERTICAL ENTERTAINMENT)

ANDRA DAY
THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY (HULU)

DOMINIQUE FISHBACK
JUDAS AND THE BLACK MESSIAH (WARNER BROS.)

ZENDAYA
MALCOLM & MARIE (NETFLIX)

OUTSTANDING FIRST SCREENPLAY

THE FORTY-YEAR-OLD VERSION (NETFLIX)
RADHA BLANK

MA RAINEY’S BLACK BOTTOM (NETFLIX)
RUBEN SANTIAGO-HUDSON

MISS JUNETEENTH (VERTICAL ENTERTAINMENT)
CHANNING PEOPLES GODFREY

ONE NIGHT IN MIAMI (AMAZON STUDIOS)
KEMP POWERS

SYLVIE’S LOVE (AMAZON STUDIOS)
EUGENE ASHE

OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY

DA 5 BLOODS (NETFLIX)
NEWTON THOMAS SIGEL, cinematographer

JUDAS AND THE BLACK MESSIAH (WARNER BROS.)
SEAN BOBBITT, cinematographer

MALCOLM & MARIE (NETFLIX)
MARCELL REV, cinematographer

ONE NIGHT IN MIAMI (AMAZON STUDIOS)
TAMI REIKER, cinematographer

TENET (WARNER BROS.)
HOYTE VAN HOYTEMA, cinematographer

OUTSTANDING COSTUME DESIGN

JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY (NETFLIX)
MICHAEL WILKINSON, costume designer

MA RAINEY’S BLACK BOTTOM (NETFLIX)
ANN ROTH, costume designer

ONE NIGHT IN MIAMI (AMAZON STUDIOS)
FRANCINE JAMISON-TANCHUCK, costume designer

SYLVIE’S LOVE (AMAZON STUDIOS)
PHOENIX MELLOW, costume designer

THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY (HULU)
PAOLO NIEDDU, costume designer

OUTSTANDING PRODUCTION DESIGN

JINGLE JANGLE: A CHRISTMAS JOURNEY (NETFLIX)
GAVIN BOCQUET, production designer

JUDAS AND THE BLACK MESSIAH (WARNER BROS.)
SAM LISENCO, production designer

MA RAINEY’S BLACK BOTTOM (NETFLIX)
MARK RICKER, production designer

ONE NIGHT IN MIAMI (AMAZON STUDIOS)
BARRY ROBISON, production designer

TENET (WARNER BROS.)
NATHAN CROWLEY, production designer

Colman Domingo Earns First-Ever SAG Awards Nomination

Life’s a SAG for Colman Domingo

The 27th SAG Awards nominations have been revealed, with the 51-year-old Guatemalan American actor among the nominees in 13 film and television categories honoring the best acting of the past year.

Colman Domingo

Domingo picked up his first-ever nomination from the Screen Actors Guild in the Cast in a Motion Picture category for his performance as part of the ensemble cast of Netflix’s Ma Rainey’s Black Bottom.

Jared Leto has earned the second SAG Award nomination of his career in the Male Actor in a Supporting Role category, and his third total.

The 49-year-old part-Spanish actor is nominated for his performance as Albert Sparma in “The Little Things.”

Michael Mando has picked up his first-ever SAG Awards nod…

The 39-year-old Mexican-Canadian actor is nominated in the Ensemble in a Drama Series category for forming part of the cast of Better Call Saul. He portrays Nacho Varga on the AMC series.

Helena Bonham Carter is looking to rule once again…

The 54-year-old part-Spanish-English actress and her The Crown cast mates have earned their second consecutive nod in the Ensemble in a Drama Series category. They won the award last year after replacing the entire cast of the Netflix series for the third season.

Bonham Carter portrays Princess Margaret on the series.

Natalie Morales and Diana Maria Riva are first-time SAG Awards nominees.

The 45-year-old Cuban American actress and the 51-year-old Dominican American actress are nominated alongside their Dead to Me cast mates in the Ensemble in a Comedy Series category.

Rosie Perez has earned her first SAG Awards nod.

The 56-year-old Puerto Rican actress, choreographer and activist is nominated alongside her The Flight Attendant cast mates in the Ensemble in a Comedy Series.

Final voting by the guild’s eligible members begins on February 16 and runs through March 30.

This year’s SAG Awards will air live on Sunday, April 4 at 9:00 pm ET/6 pm PT simulcast on TNT and TBS. The awards show originally was set for January 24 but has changed twice, first due to the COVID-19 pandemic and again to move off the new date set for the rescheduled Grammy Awards.

Here are the full nominees:

MOTION PICTURES

Cast in a Motion Picture

DA 5 BLOODS
CHADWICK BOSEMAN / Stormin’ Norman
PAUL WALTER HAUSER / Simon
NGUYỄN NGỌC LÂM / Quân
LÊ Y LAN / Tiên Luu
NORM LEWIS / Eddie
DELROY LINDO / Paul
JONATHAN MAJORS / David
VAN VERONICA NGO / Hanoi Hannah
JOHNNY TRÍ NGUYỄN / Vinh Tran
JASPER PÄÄKKÖNEN / Seppo
CLARKE PETERS / Otis
SANDY HƯƠNG PHẠM / Michon
JEAN RENO / Desroche
MÉLANIE THIERRY / Hedy
ISIAH WHITLOCK JR. / Melvin

MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
CHADWICK BOSEMAN / Levee
JONNY COYNE / Sturdyvant
VIOLA DAVIS / Ma Rainey
COLMAN DOMINGO / Cutler
MICHAEL POTTS / Slow Drag
GLYNN TURMAN / Toledo

MINARI
NOEL KATE CHO / Anne
YERI HAN / Monica
SCOTT HAZE / Billy
ALAN KIM / David
WILL PATTON / Paul
STEVEN YEUN / Jacob
YUH-JUNG YOUN / Soonja

ONE NIGHT IN MIAMI…
KINGSLEY BEN-ADIR / Malcolm X
BEAU BRIDGES / Mr. Carlton
LAWRENCE GILLIARD JR. / Drew “Bundini” Brown
ELI GOREE / Cassius Clay
ALDIS HODGE / Jim Brown
MICHAEL IMPERIOLI / Angelo Dundee
JOAQUINA KALUKANGO / Betty X
LESLIE ODOM JR. / Sam Cooke
LANCE REDDICK / Kareem X
NICOLETTE ROBINSON / Barbara Cooke

THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
YAHYA ABDUL-MATEEN II / Bobby Seale
SACHA BARON COHEN / Abbie Hoffman
JOSEPH GORDON-LEVITT / Richard Schultz
MICHAEL KEATON / Ramsey Clark
FRANK LANGELLA / Judge Julius Hoffman
JOHN CARROLL LYNCH / David Dellinger
EDDIE REDMAYNE / Tom Hayden
MARK RYLANCE / William Kunstler
ALEX SHARP / Rennie Davis
JEREMY STRONG / Jerry Rubin

Female Actor in a Leading Role
AMY ADAMS / Bev – “HILLBILLY ELEGY”
VIOLA DAVIS / Ma Rainey – “MA RAINEY’S BLACK BOTTOM”
VANESSA KIRBY / Martha – “PIECES OF A WOMAN”
FRANCES McDORMAND / Fern – “NOMADLAND”
CAREY MULLIGAN / Cassandra – “PROMISING YOUNG WOMAN”

Male Actor in a Leading Role
RIZ AHMED / Ruben – “SOUND OF METAL”
CHADWICK BOSEMAN / Levee – “MA RAINEY’S BLACK BOTTOM”
ANTHONY HOPKINS / Anthony – “THE FATHER”
GARY OLDMAN / Herman Mankiewicz – “MANK” STEVEN YEUN / Jacob – “MINARI”

Female Actor in a Supporting Role
MARIA BAKALOVA / Tutar – “BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM”
GLENN CLOSE / Mamaw – “HILLBILLY ELEGY”
OLIVIA COLMAN / Anne – “THE FATHER”
YUH-JUNG YOUN / Soonja – “MINARI”
HELENA ZENGEL / Johanna – “NEWS OF THE WORLD”

Male Actor in a Supporting Role
SACHA BARON COHEN / Abbie Hoffman – “THE TRIAL OF THE CHICAGO 7”
CHADWICK BOSEMAN / Stormin’ Norman – “DA 5 BLOODS”
DANIEL KALUUYA / Fred Hampton – “JUDAS AND THE BLACK MESSIAH”
JARED LETO / Albert Sparma – “THE LITTLE THINGS”
LESLIE ODOM JR. / Sam Cooke – “ONE NIGHT IN MIAMI…”

Stunt Ensemble in a Motion Picture
DA 5 BLOODS
MULAN
NEWS OF THE WORLD
THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
WONDER WOMAN 1984

TELEVISION PROGRAMS

Ensemble in a Drama Series

BETTER CALL SAUL
JONATHAN BANKS / Mike Ehrmantraut
TONY DALTON / Lalo Salamanca
GIANCARLO ESPOSITO / Gus Fring
PATRICK FABIAN / Howard Hamlin
MICHAEL MANDO / Nacho Varga
BOB ODENKIRK / Jimmy McGill/Saul Goodman
RHEA SEEHORN / Kim Wexler

BRIDGERTON
ADJOA ANDOH / Lady Danbury
JULIE ANDREWS / Lady Whistledown
LORRAINE ASHBOURNE / Mrs. Varley
JONATHAN BAILEY / Anthony Bridgerton
RUBY BARKER / Marina Thompson
JASON BARNETT / Jeffries
SABRINA BARTLETT / Siena Rosso
JOANNA BOBIN / Lady Cowper
HARRIET CAINS / Philipa Featherington
BESSIE CARTER / Prudence Featherington
NICOLA COUGHLAN / Penelope Featherington
KATHRYN DRYSDALE / Genevieve Delacroix
PHOEBE DYNEVOR / Daphne Bridgerton
RUTH GEMMELL / Violet Bridgerton
FLORENCE HUNT / Hyacinth Bridgerton
MARTINS IMHANGBE / Will Mondrich
CLAUDIA JESSIE / Eloise Bridgerton
JESSICA MADSEN / Cressida Cowper
MOLLY McGLYNN / Maid Rose
BEN MILLER / Lord Featherington
LUKE NEWTON / Colin Bridgerton
JULIAN OVENDEN / Sir Henry Granville
REGÉ-JEAN PAGE / Simon Basset
GOLDA ROSHEUVEL / Queen Charlotte
HUGH SACHS / Brimsley
LUKE THOMPSON / Benedict Bridgerton
WILL TILSTON / Gregory Bridgerton
POLLY WALKER / Portia Featherington

THE CROWN
GILLIAN ANDERSON / Margaret Thatcher
MARION BAILEY / Queen Elizabeth the Queen Mother
HELENA BONHAM CARTER / Princess Margaret
STEPHEN BOXER / Denis Thatcher
OLIVIA COLMAN / Queen Elizabeth II
EMMA CORRIN / Princess Diana
ERIN DOHERTY / Princess Anne
CHARLES EDWARDS / Martin Charteris
EMERALD FENNELL / Camilla Shand
TOBIAS MENZIES / Prince Philip, Duke of Edinburgh
JOSH O’CONNOR / Prince Charles
SAM PHILLIPS / Equerry

LOVECRAFT COUNTRY
JAMIE CHUNG / Ji-Ah
AUNJANUE ELLIS / Hippolyta Freeman
JADA HARRIS / Diana “Dee” Freeman
ABBEY LEE / Christina Braithwhite
JONATHAN MAJORS / Atticus Freeman
WUNMI MOSAKU / Ruby Baptiste
JORDAN PATRICK SMITH / William
JURNEE SMOLLETT / Letitia “Leti” Lewis
MICHAEL KENNETH WILLIAMS / Montrose Freeman

OZARK
JASON BATEMAN / Marty Byrde
McKINLEY BELCHER III / Agent Trevor Evans
JESSICA FRANCES DUKES / Special Agent Maya Miller
LISA EMERY / Darlene Snell
SKYLAR GAERTNER / Jonah Byrde
JULIA GARNER / Ruth Langmore
SOFIA HUBLITZ / Charlotte Byrde
KEVIN L. JOHNSON / Sam Dermody
LAURA LINNEY / Wendy Byrde
JANET McTEER / Helen Pierce
TOM PELPHREY / Ben Davis
JOSEPH SIKORA / Frank Cosgrove Jr.
FELIX SOLIS / Omar Navarro
CHARLIE TAHAN / Wyatt Langmore
MADISON THOMPSON / Erin Pierce

Ensemble in a Comedy Series

DEAD TO ME
CHRISTINA APPLEGATE / Jen Harding
LINDA CARDELLINI / Judy Hale
MAX JENKINS / Christopher Doyle
JAMES MARSDEN / Steve Wood/Ben Wood
SAM McCARTHY / Charlie Harding
NATALIE MORALES / Michelle Gutierrez
DIANA MARIA RIVA / Det. Ana Perez
LUKE ROESSLER / Henry Harding

THE FLIGHT ATTENDANT
KALEY CUOCO / Cassie Bowden
MERLE DANDRIDGE / Kim Hammond
NOLAN GERARD FUNK / Van White
MICHELLE GOMEZ / Miranda Croft
MICHIEL HUISMAN / Alex Sokolov
YASHA JACKSON / Jada Harris
JASON JONES / Hank Bowden
T.R. KNIGHT / Davey Bowden
ZOSIA MAMET / Annie Mouradian
AUDREY GRACE MARSHALL / Young Cassie
GRIFFIN MATTHEWS / Shane Evans
ROSIE PEREZ / Megan Briscoe
TERRY SERPICO / Bill Briscoe
COLIN WOODELL / Buckley Ware

THE GREAT
BELINDA BROMILOW / Aunt Elizabeth
SEBASTIAN DE SOUZA / Leo
SACHA DHAWAN / Orlo
ELLE FANNING / Catherine
PHOEBE FOX / Marial
BAYO GBADAMOSI / Arkady
ADAM GODLEY / Archbishop
DOUGLAS HODGE / Velementov
NICHOLAS HOULT / Peter
LOUIS HYNES / Vlad
FLORENCE KEITH-ROACH / Tatyana
GWILYM LEE / Grigor
DANUSIA SAMAL / Lady Antonia Svenskia
CHARITY WAKEFIELD / Georgina

SCHITT’S CREEK
CHRIS ELLIOTT / Roland Schitt
EMILY HAMPSHIRE / Stevie Budd
DANIEL LEVY / David Rose
EUGENE LEVY / Johnny Rose
SARAH LEVY / Twyla Sands
ANNIE MURPHY / Alexis Rose
CATHERINE O’HARA / Moira Rose
NOAH REID / Patrick Brewer
JENNIFER ROBERTSON / Jocelyn Schitt
KAREN ROBINSON / Ronnie Lee

TED LASSO
ANNETTE BADLAND / Mae
PHIL DUNSTER / Jamie
BRETT GOLDSTEIN / Roy
BRENDAN HUNT / Coach Beard
TOHEEB JIMOH / Sam Obisanya
JAMES LANCE / Trent Crimm
NICK MOHAMMED / Nathan Shelley
JASON SUDEIKIS / Ted Lasso
JEREMY SWIFT / Higgins
JUNO TEMPLE / Keeley
HANNAH WADDINGHAM / Rebecca

Female Actor in a Television Movie or Limited Series
CATE BLANCHETT / Phyllis Schlafly – “MRS. AMERICA”
MICHAELA COEL / Arabella – “I MAY DESTROY YOU”
NICOLE KIDMAN / Grace Fraser – “THE UNDOING”
ANYA TAYLOR-JOY / Beth Harmon – “THE QUEEN’S GAMBIT”
KERRY WASHINGTON / Mia Warren – “LITTLE FIRES EVERYWHERE”

Male Actor in a Television Movie or Limited Series
BILL CAMP / Mr. Shaibel – “THE QUEEN’S GAMBIT”
DAVEED DIGGS / Marquis de Lafayette/Thomas Jefferson – “HAMILTON”
HUGH GRANT / Jonathan Fraser – “THE UNDOING”
ETHAN HAWKE / John Brown – “THE GOOD LORD BIRD”
MARK RUFFALO / Dominick Birdsey/Thomas Birdsey – “I KNOW THIS MUCH IS TRUE”

Female Actor in a Drama Series
GILLIAN ANDERSON / Margaret Thatcher – “THE CROWN”
OLIVIA COLMAN / Queen Elizabeth II – “THE CROWN”
EMMA CORRIN / Princess Diana – “THE CROWN”
JULIA GARNER / Ruth Langmore – “OZARK”
LAURA LINNEY / Wendy Byrde – “OZARK”

Male Actor in a Drama Series
JASON BATEMAN / Marty Byrde – “OZARK”
STERLING K. BROWN / Randall Pearson – “THIS IS US” JOSH O’CONNOR / Prince Charles – “THE CROWN”
BOB ODENKIRK / Jimmy McGill/Saul Goodman – “BETTER CALL SAUL”
REGÉ-JEAN PAGE / Simon Basset – “BRIDGERTON”

Female Actor in a Comedy Series
CHRISTINA APPLEGATE / Jen Harding – “DEAD TO ME”
LINDA CARDELLINI / Judy Hale – “DEAD TO ME”
KALEY CUOCO / Cassie Bowden – “THE FLIGHT ATTENDANT”
ANNIE MURPHY / Alexis Rose – “SCHITT’S CREEK”
CATHERINE O’HARA / Moira Rose – “SCHITT’S CREEK”

Male Actor in a Comedy Series
NICHOLAS HOULT / Peter – “THE GREAT”
DANIEL LEVY / David Rose – “SCHITT’S CREEK’
EUGENE LEVY / Johnny Rose – “SCHITT’S CREEK”
JASON SUDEIKIS / Ted Lasso – “TED LASSO”
RAMY YOUSSEF / Ramy – “RAMY”

Stunt Ensemble in a Comedy or Drama Series
THE BOYS
COBRA KAI
LOVECRAFT COUNTRY
THE MANDALORIAN
WESTWORLD

Jhené Aiko Earns Three NAACP Image Awards Nominations

Jhené Aiko is enhancing her Image in a big way…

The nominees for the 52nd NAACP Image Awards have been released, with the 32-year-old part-Spanish and part-Dominican singer earning three nods.

Jhené Aiko

Aiko is nominated in the Outstanding Album category for high highly acclaimed album Chilombo, which earned a Grammy nod in the Album of the Year category.

She’s also nominated for Outstanding Soul/R&B Song and Outstanding Duo, Group or Collaboration (Contemporary) for her single “B.S.,” featuring H.E.R. Outstanding Duo, Group or Collaboration (Contemporary).

Tessa Thompson is feelin’ the love…

The Afro-Panamanian and Mexican American actress/singer earned a nod in the Outstanding Actress in a Television Movie, Limited–Series or Dramatic Special for her work in Amazon StudiosSylvie’s Love.

The Kid Mero is nominated in the Outstanding News/Information (Series or Special).

The 37-year-old Dominican American writer, comedian and TV personality is nominated for his work on Showtime’s Desus & Mero: The Obama Interview.

John Murillo has picked up a nod in the Outstanding Literary Work – Poetry for the half-Mexican American’s poets work Kontemporary Amerikan Poetry.

Eric Velasquez earned a nomination in the Outstanding Literary Work – Children for the half-Afro-Puerto Rican writer’s work with Katheryn Russell-Brown on Chisholm.

It’s bottom’s up for Colman Domingo

The 51-year-old half-Guatemalan/Belizean American, who recently earned his first-ever Spirit Awards nomination, picked up a nod in the Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture category for his acclaimed work on Netflix’s Ma Rainey’s Black Bottom.

Lin-Manuel Miranda has the write stuff…

The 41-year-old Puerto Rican star is up for Outstanding Writing in a Television Movie or Special for creating/writing the filmed version of his Tony Award-winning Broadway musical Hamilton.

Aurora Guerrero is getting a Little love…

The Chicana writer-director is nominated for Outstanding Directing in a Comedy Series for her work on the episode entitled “The Jaguar” on Apple TV+’s Little America.

Set to simulcast across all ViacomCBS Networks including BET, CBS and MTV on Saturday, March 27th at 8:00 pm ET, the 52nd NAACP Image Awards honor the accomplishments of BIPOC artists across TV, music, film and literature.

Here’s the full list of nominees:

SPECIAL AWARDS

Social Justice Impact
April Ryan
Debbie Allen
Lebron James
Stacey Abrams
Tamika Mallory 

Entertainer of the Year
D-Nice
Regina King
Viola Davis
Trevor Noah
Tyler Perry 

TELEVISION + STREAMING 

Outstanding Comedy Series
#blackAF (Netflix)
Black-ish (ABC)
grown-ish (Freeform)
Insecure (HBO)
The Last O.G. (TBS) 

Outstanding Actor in a Comedy Series
Anthony Anderson – Black-ish (ABC)
Cedric The Entertainer – The Neighborhood (CBS)
Don Cheadle – Black Monday (Showtime)
Idris Elba – In the Long Run (Starz)
Tracy Morgan – The Last O.G. (TBS) 

Outstanding Actress in a Comedy Series
Issa Rae – Insecure (HBO
Folake Olowofoyeku – Bob Hearts Abishola (CBS)
Regina Hall – Black Monday (Showtime)
Tracee Ellis Ross – Black-ish (ABC)
Yara Shahidi – Grown-ish (Freeform) 

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series
Andre Braugher – Brooklyn Nine-Nine (NBC)
Deon Cole – Black-ish (ABC)
Jay Ellis – Insecure (HBO)
Kenan Thompson – Saturday Night Live (NBC)
Laurence Fishburne – Black-ish (ABC) 

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series
Jenifer Lewis – Black-ish (ABC)
Marsai Martin – Black-ish (ABC)
Natasha Rothwell – Insecure (HBO)
Tichina Arnold – The Neighborhood (CBS)
Yvonne Orji – Insecure (HBO) 

Outstanding Drama Series
All Rise (CBS)
Bridgerton (Netflix)
Lovecraft Country (HBO)
Power Book II: Ghost (Starz)
This Is Us (NBC)

Outstanding Actor in a Drama Series
Jonathan Majors – Lovecraft Country (HBO)
Keith David – Greenleaf (OWN: Oprah Winfrey Network)
Nicco Annan – P-Valley (Starz)
Regé-Jean Page – Bridgerton (Netflix)
Sterling K. Brown – This Is Us (NBC) 

Outstanding Actress in a Drama Series
Angela Bassett – 9-1-1 (FOX)
Brandee Evans – P-Valley (Starz)
Jurnee Smollett – Lovecraft Country (HBO)
Simone Missick – All Rise (CBS)
Viola Davis – How To Get Away With Murder (ABC) 

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Clifford “Method Man” Smith – Power Book II: Ghost (Starz)
Delroy Lindo – The Good Fight (CBS All Access)
Alphonse Nicholson – P-Valley (Starz)
Jeffrey Wright – Westworld (HBO)
Michael Kenneth Williams – Lovecraft Country (HBO) 

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Adjoa Andoh – Bridgerton (Netflix)
Aunjanue Ellis – Lovecraft Country (HBO)
Lynn Whitfield – Greenleaf (OWN: Oprah Winfrey Network)
Mary J. Blige – Power Book II: Ghost (Starz)
Susan Kelechi Watson – This Is Us (NBC) 

Outstanding Television Movie, Limited–Series or Dramatic Special
Hamilton (Disney+)
Little Fires Everywhere (Hulu)
Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker (Netflix)
Sylvie’s Love (Amazon Studios)
The Clark Sisters: First Ladies of Gospel (Lifetime) 

Outstanding Actor in a Television Movie, Limited–Series or Dramatic Special
Blair Underwood – Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker (Netflix)
Chris Rock – Fargo (FX)
Daveed Diggs – Hamilton (Disney+)
Leslie Odom, Jr. – Hamilton (Disney+)
Nnamdi Asomugha – Sylvie’s Love (Amazon Studios) 

Outstanding Actress in a Television Movie, Limited–Series or Dramatic Special
Aunjanue Ellis – The Clark Sisters: First Ladies of Gospel (Lifetime)
Kerry Washington – Little Fires Everywhere (Hulu)
Michaela Coel – I May Destroy You (HBO)
Octavia Spencer – Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker (Netflix)
Tessa Thompson – Sylvie’s Love (Amazon Studios)

Outstanding News/Information (Series or Special)
AM Joy: Remembering John Lewis Special (MSNBC)
Desus & Mero: The Obama Interview (Showtime)
The Color of Covid (CNN)
The New York Times Presents “The Killing of Breonna Taylor” (FX)
The Reidout (NBC)

Outstanding Talk Series
Red Table Talk (Facebook Watch)
Tamron Hall (Syndicated )
The Daily Show with Trevor Noah (Comedy Central)
The Oprah Conversation (Apple TV+)
The Shop: Uninterrupted (HBO) 

Outstanding Reality Program, Reality Competition or Game Show (Series)
Celebrity Family Feud (ABC)
Iyanla: Fix My Life (OWN: Oprah Winfrey Network)
Shark Tank (ABC)
United Shades of America with W. Kamau Bell (CNN)
Voices of Fire (Netflix) 

Outstanding Variety Show (Series or Special)
8:46 (Netflix)
Black Is King (Disney+)
The Fresh Prince of Bel-Air Reunion (HBO Max)
VERZUZ (APPLE TV)
Yvonne Orji: Momma I Made It! (HBO) 

Outstanding Children’s Program
Bookmarks: Celebrating Black Voices (Netflix)
Craig of the Creek (Cartoon Network)
Family Reunion (Netflix)
Raven’s Home (Disney Channel)
We Are the Dream: The Kids of the Oakland MLK Oratorical (HBO) 

Outstanding Performance by a Youth (Series, Special, Television Movie or Limited–Series)
Alex R. Hibbert – The Chi (Showtime)
Lexi Underwood – Little Fires Everywhere (Hulu)
Lyric Ross – This Is Us (NBC)
Marsai Martin – Black-ish (ABC)
Miles Brown – Black-ish (ABC)

Outstanding Host in a Talk or News/Information (Series or Special) – Individual or Ensemble
Don Lemon – CNN Tonight with Don Lemon (CNN)
Jada Pinkett Smith – Red Table Talk (Facebook Watch)
Joy Reid – The Reidout (NBC)
LeBron James – The Shop: Uninterrupted (HBO)
Trevor Noah – The Daily Show with Trevor Noah (Comedy Central) 

Outstanding Host in a Reality/Reality Competition, Game Show or Variety (Series or Special) – Individual or Ensemble
Alfonso Ribeiro – America’s Funniest Home Videos (ABC)
Iyanla Vanzant – Iyanla: Fix My Life (OWN: Oprah Winfrey Network)
Steve Harvey – Celebrity Family Feud (ABC)
Kamau Bell – United Shades of America with W. Kamau Bell (CNN)
RuPaul – RuPaul’s Drag Race (VH1) 

Outstanding Guest Performance – Comedy or Drama Series
Chris Rock – Saturday Night Live (NBC)
Courtney B. Vance – Lovecraft Country (HBO)
Dave Chappelle – Saturday Night Live (NBC)
Issa Rae – Saturday Night Live (NBC)
Loretta Devine – P-Valley (Starz) 

Outstanding Animated Series
Big Mouth (Netflix)
Central Park (Apple TV+)
Doc McStuffins (Disney Junior)
She-Ra and the Princesses of Power (Netflix)
Star Trek: Lower Decks (CBS All Access) 

Outstanding Character Voice-Over Performance (Television)
Aisha Tyler – Archer (FX)
Courtney B. Vance – Hollywood’s Architect: The Paul R. Williams Story (PBS)
Dawnn Lewis – Star Trek: Lower Decks (CBS All Access)
Deon Cole – Kipo and the Age of Wonderbeasts (Netflix)
Laya DeLeon Hayes – Doc McStuffins (Disney Junior) 

Outstanding Short Form Series – Comedy or Drama
#FreeRayshawn (Quibi)
CripTales (BBC America)
Lazor Wulf (Adult Swim)
Mapleworth Murders (Quibi)
Sincerely, Camille (OWN: Oprah Winfrey Network)

Outstanding Performance in a Short Form Series
Giancarlo Esposito – The Broken and the Bad (AMC.com )
J.B. Smoove – Mapleworth Murders (Quibi)
Jasmine Cephas Jones – #FreeRayshawn (Quibi)
Laurence Fishburne – #FreeRayshawn (Quibi)
Stephan James – #FreeRayshawn (Quibi) 

Outstanding Short Form Series – Reality/Nonfiction
American Masters – Unladylike2020 (PBS)
Benedict Men (Quibi)
Between The Scenes – The Daily Show (Comedy Central)
In The Making (PBS)
Inspire Change Series (NFL Network) 

Outstanding Breakthrough Creative (Television)
Katori Hall – P-Valley (Starz)
Keith Knight – Woke (Hulu)
Ramy Youssef – Ramy (Hulu)
Raynelle Swilling – Cherish the Day (OWN: Oprah Winfrey Network)
Teri Schaffer – Cherish the Day (OWN: Oprah Winfrey Network) 

RECORDING

Outstanding New Artist
Chika – High Rises (Warner Records)
Doja Cat – Say So (RCA Records/Kemosabe )
D Smoke – Black Habits (WoodWorks Records / EMPIRE)
Giveon – When It’s All Said And Done (Epic Records)
Skip Marley – Higher Place (Island Records/ Tuff Gong Records) 

Outstanding Male Artist
Big Sean – Detroit 2 (Def Jam Recordings/G.O.O.D Music)
Black Thought – Streams of Thought, Vol. 3: Cane & Able (Republic Records)
Charlie Wilson – All of My Love (P Music Group/BMG)
Drake – Laugh Now, Cry Later (Republic Records)
John Legend – Bigger Love (Columbia Records) 

Outstanding Female Artist
Beyoncé – Black Parade (Columbia Record/ Parkwood)
H.E.R. – I Can’t Breathe (RCA Records/MBK Entertainment)
Jazmine Sullivan – Lost One (RCA Records)
Ledisi – Anything For You (Listen Back Entertainment/BMG)
Alicia Keys – Alicia (RCA Records) 

Outstanding Music Video/Visual Album
I Can’t Breathe – H.E.R. (RCA Records/MBK Entertainment)
Anything For You – Ledisi (Listen Back Entertainment/BMG)
Black is King – Beyonce´ (Columbia Record/ Parkwood)
Brown Skin Girl – Beyonce’ feat WizKid, SAINt JHN, Blu Ivy Carter (Columbia Record/ Parkwood)
Do It – Chloe x Halle (Columbia Record/ Parkwood) 

Outstanding Album
Alicia – Alicia Keys (RCA Records)
b7 – Brandy (Brand Nu/eOne)
Bigger Love – John Legend (Columbia Records)
Chilombo – Jhené Aiko (Def Jam Recordings)
The Wild Card – LEDISI (Listen Back Entertainment/BMG) 

Outstanding Soundtrack/Compilation Album
Ma Rainey’s Black Bottom (Music from the Netflix Film) – Branford Marsalis (Milan)
Insecure: Music from the HBO Original Series – Various Artists (Atlantic Records)
Jingle Jangle: A Christmas Journey – Various Artists (Atlantic Records )
Soul Original Motion Picture Soundtrack – Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste and Tom MacDougall (Walt Disney Records)
The First Ladies of Gospel: The Clark Sisters Biopic Soundtrack – Donald Lawrence (Relevé Entertainment) 

Outstanding Gospel/Christian Album
Chosen Vessel – Marvin Sapp (RCA Inspiration)
Gospel According to PJ – PJ Morton (Morton Inspiration / Tyscot Records)
I Am – Koryn Hawthorne (RCA Inspiration)
Kierra – Kierra Sheard (Karew/RCA Inspiration)
The Return – The Clark Sisters (Karew/Motown)

Outstanding Gospel/Christian Song
“All in His Plan” – PJ Morton (Morton Inspiration / Tyscot Records)
“Never Lost” – CeCe Winans (Pure Springs Gospel)
“Something Has To Break” – Kierra Sheard feat. Tasha Cobbs-Leonard (Karew/RCA Inspiration)
“Strong God” – Kirk Franklin (Fo Yo Soul/RCA Records)
“Touch from You” – Tamela Mann (TillyMann Inc.) 

Outstanding Jazz Album – Instrumental
Be Water – Christian Sands (Mack Avenue Music Group)
Music From and Inspired By Soul – Jon Batiste (Walt Disney Records)
Omega – Immanuel Wilkins (Blue Note Records)
Reciprocity – George Burton (Inner Circle Music)
The Iconoclast – Barry Stephenson (Independent)

Outstanding Jazz Album – Vocal
Donny Duke and Wonder – Nathan Mitchell (ENM Music Group)
Holy Room – Live at Alte Oper – Somi (Salon Africana)
Pulling Off The Covers – Mike Phillips (Sono Recording Group)
Stronger – Jeff Bradshaw (Bone Deep Enterprises)
The Eddy (From The Netflix Original Series) – The Eddy (Arista Records)

Outstanding Soul/R&B Song
“I Can’t Breathe” – H.E.R. (RCA Records/MBK Entertainment)
“Anything For You” – LEDISI (Listen Back Entertainment/BMG)
“S. feat. H.E.R” – Jhené Aiko (Def Jam Recordings)
“Black Parade” – Beyonce’ (Columbia Record/ Parkwood)
“Do It” – Chloe x Halle (Columbia Record/ Parkwood)

Outstanding Hip Hop/Rap Song
“Deep Reverence feat. Nipsey Hussle” – Big Sean (Brand Nu/eOne)
“Savage Remix” – Megan Thee Stallion feat. Beyoncé (300 Entertainment / 1501 Certified Ent. LLC)
“Cool Off” – Missy Elliott (Atlantic Records) “Laugh Now, Cry Later” – Drake (Republic Records)
“Life Is Good” – Future & Drake (Epic Records) 

Outstanding Duo, Group or Collaboration (Traditional)
Alicia Keys feat. Jill Scott – Jill Scott (RCA Records)
Chloe x Halle – Wonder What She Thinks Of Me (Columbia Record/ Parkwood)
Jimmy Jam & Terry Lewis feat. Babyface – He Don’t Know Nothin’ Bout It (BMG)
Kem feat. Toni Braxton – Live Out Your Love (Motown Records)
Ledisi and PJ Morton – Anything For You (Listen Back Entertainment/BMG) 

Outstanding Duo, Group or Collaboration (Contemporary)
Alicia Keys feat. Khalid – “So Done” (RCA Records)
Big Sean feat. Nipsey Hussle – “Deep Reverence” (Def Jam Recordings/G.O.O.D Music)
Chloe x Halle – “Do It” (Columbia Record/ Parkwood)
Jhené Aiko feat. H.E.R. – “B.S”. (Def Jam Recordings)
Megan Thee Stallion feat. Beyoncé – “Savage Remix” (300 Entertainment / 1501 Certified Ent. LLC) 

Outstanding International Song
“Blessed” – Buju Banton (Roc Nation Records)
“Lockdown” – Original Koffee (Promise Land Recordings)
“Pressure (Remix)” – Original Koffee feat. Buju Banton (Promise Land Recordings)
“Tanana” – Davido feat. Tiwa Savage (RCA Records/Sony Music U.K./Davido Worldwide Entertainment)
“Temptation” – Tiwa Savage (Motown Records) 

Outstanding Producer of the Year
Donald Lawrence
Hit-Boy
Jathan Wilson
Sean Keys
TM88 

LITERATURE

Outstanding Literary Work – Fiction
Black Bottom Saints – Alice Randall (HarperCollins Publishers)
Lakewood – Megan Giddings (HarperCollins Publishers)
Riot Baby – Tochi Onyebuchi (TorDotCom Publishing, imprint of Tom Doherty Associates)
The Awkward Black Man – Walter Mosley (Grove Atlantic)
The Vanishing Half – Brit Bennett (Riverhead Books) 

Outstanding Literary Work – Nonfiction

A Black Women’s History of the United States – Daina Berry (Beacon Press)

A Promised Land – Barack Obama (Crown)

Driving While Black – Gretchen Sorin (W. W. Norton & Company)

Long Time Coming: Reckoning with Race in America – Michael Eric Dyson (St. Martin’s Press)

We’re Better Than This – Elijah Cummings (HarperCollins Publishers)

 

Outstanding Literary Work – Debut Author

A Knock at Midnight – Brittany Barnett (Penguin Random House)

Greyboy: Finding Blackness in a White World – Cole Brown (Skyhorse)

Lakewood – Megan Giddings (HarperCollins Publishers)

The Compton Cowboys – Walter Thompson-Hernandez (HarperCollins Publishers)

We’re Better Than This – Elijah Cummings (HarperCollins Publishers)

 

Outstanding Literary Work – Biography/Autobiography

A Most Beautiful Thing: The True Story of America’s First All-Black High School Rowing Team – Arshay Cooper (Macmillan)

A Promised Land – Barack Obama (Crown)

Olympic Pride, American Prejudice – Deborah Draper (Simon & Schuster)

The Dead Are Arising – Les Payne, Tamara Payne (W. W. Norton & Company)

Willie: The Game-Changing Story of the NHL’s First Black Player – Willie O’Ree (Penguin Canada)

 

Outstanding Literary Work – Instructional

Do Right by Me: Learning to Raise Black Children in White Space – Valerie Harrison (Temple University Press)

Living Lively – Haile Thomas (HarperCollins Publishers)

The Black Foster Youth Handbook – Ángela Quijada-Banks (Soulful Liberation)

The Woman God Created You to Be: Finding Success Through Faith–Spiritually, Personally, and Professionally – Kimberla Lawson Roby (Lenox Press)

Vegetable Kingdom – Bryant Terry (Penguin Random House)

Outstanding Literary Work – Poetry
Homie – Danez Smith (Graywolf Press)
Kontemporary Amerikan Poetry – John Murillo (Four Way Books)
Seeing the Body – Rachel Eliza Griffiths (W. W. Norton & Company)
The Age of Phillis – Honorée Jeffers (Wesleyan University Press)
Un-American – Hafizah Geter (Wesleyan University Press)

Outstanding Literary Work – Children
I Promise – LeBron James, Nina Mata (HarperCollins)
Just Like a Mama – Alice Faye Duncan, Charnelle Pinkney Barlow (Simon & Schuster)
Kamala Harris: Rooted in Justice – Nikki Grimes, Laura Freeman (Simon & Schuster)
She Was the First!: The Trailblazing Life of Shirley Chisholm – Katheryn Russell-Brown, Eric Velasquez (Lee & Low Books)
The Secret Garden of George Washington Carver – Gene Barretta, Frank Morrison (HarperCollins)

Outstanding Literary Work – Youth/Teens
Before the Ever After – Jacqueline Woodson (Penguin Random House)
Black Brother, Black Brother – Jewell Parker Rhodes (Hachette Book Group)
Dear Justyce – Nic Stone (Crown Books for Young Readers)
Stamped: Racism, Antiracism, and You: A Remix of the National Book Award-winning Stamped from the Beginning – Jason Reynolds (Hachette Book Group )
This is Your Time – Ruby Bridges (Delacorte Books for Young Readers)

MOTION PICTURE

Outstanding Motion Picture
Bad Boys For Life (Columbia Pictures/Sony Pictures Entertainment)
Da 5 Bloods (Netflix)
Jingle Jangle: A Christmas Journey (Netflix)
Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
One Night In Miami… (Amazon Studios) 

Outstanding Actor in a Motion Picture
Anthony Mackie – The Banker (Apple)
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
Delroy Lindo – Da 5 Bloods (Netflix)
Forest Whitaker – Jingle Jangle: A Christmas Journey (Netflix)
Will Smith – Bad Boys For Life (Columbia Pictures/Sony Pictures Entertainment) 

Outstanding Actress in a Motion Picture
Issa Rae – The Photograph (Universal Pictures)
Janelle Monáe – Antebellum (Lionsgate)
Madalen Mills – Jingle Jangle: A Christmas Journey (Netflix)
Tracee Ellis Ross – The High Note (Focus Features)
Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix) 

Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture
Aldis Hodge – One Night In Miami… (Amazon Studios)
Chadwick Boseman – Da 5 Bloods (Netflix)
Clarke Peters – Da 5 Bloods (Netflix)
Colman Domingo – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
Glynn Turman – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)

Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture
Anika Noni Rose – Jingle Jangle: A Christmas Journey (Netflix)
Gabourey Sidibe – Antebellum (Lionsgate)
Nia Long – The Banker (Apple)
Phylicia Rashad – Jingle Jangle: A Christmas Journey (Netflix)
Taylour Paige – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)

Outstanding Independent Motion Picture
Emperor (Universal Home Video)
Farewell Amor (IFC Films)
Miss Juneteenth (Vertical Entertainment)
The 24th (Vertical Entertainment)
The Banker (Apple) 

Outstanding International Motion Picture
Ainu Mosir (ARRAY)
His House (Netflix)
Night of the Kings (Neon)
The Last Tree (ArtMattan Productions)
The Life Ahead (La vita davanti a se) (Netflix) 

Outstanding Breakthrough Performance in a Motion Picture
Dayo Okeniyi – Emperor (Universal Home Video)
Dominique Fishback – Project Power (Netflix)
Jahi Di’Allo Winston – Charm City Kings (HBO Max)
Jahzir Bruno – The Witches (Warner Bros. Pictures)
Madalen Mills – Jingle Jangle: A Christmas Journey (Netflix) 

Outstanding Ensemble Cast in a Motion Picture
Da 5 Bloods (Netflix)
Jingle Jangle: A Christmas Journey (Netflix)
Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
Soul (Walt Disney Studios Motion Pictures)
The Banker (Apple) 

Outstanding Animated Motion Picture
Onward (Walt Disney Studios Motion Pictures)
Over the Moon (Netflix)
Scoob! (Warner Bros. Pictures)
Soul (Walt Disney Studios Motion Pictures)
Trolls World Tour (Universal Pictures)

Outstanding Character Voice-Over Performance – Motion Picture
Ahmir-Khalib Thompson aka Questlove – Soul (Walt Disney Studios Motion Pictures)
Angela Bassett – Soul (Walt Disney Studios Motion Pictures)
Chris Rock – The Witches (Warner Bros. Pictures)
Jamie Foxx – Soul (Walt Disney Studios Motion Pictures)
Phylicia Rashad – Soul (Walt Disney Studios Motion Pictures) 

Outstanding Short Form. (Live Action)
Baldwin Beauty (Powderkeg Media)
Black Boy Joy (Film Independent Project Involve )
Gets Good Light
Home
Mr. & Mrs. Ellis (AMB Productions)

 

Outstanding Short Form (Animated)
Canvas (Netflix)
Cops and Robbers (Netflix)
Loop (Pixar Animation Studios)
Windup (Unity Technologies) 

Outstanding Breakthrough Creative (Motion Picture)
Loira Limbal – Through the Night (Third Shift Media, Inc.)
Melissa Haizlip – Mr. Soul! (Shoes In The Bed Productions)
Nadia Hallgren – Becoming (A Higher Ground Productions and Big Mouth Productions Film for Netflix)
Radha Blank – The Forty-Year-Old Version (Netflix)
Remi Weekes – His House (Netflix)

DOCUMENTARY

Outstanding Documentary (Film)
All In: The Fight For Democracy (Amazon Studios)
Coded Bias (7th Empire Media)
John Lewis: Good Trouble (Magnolia Pictures/Participant)
Mr. Soul! (Shoes in the Bed Productions)
On the Record (HBO Max) 

Outstanding Documentary (Television)
And She Could Be Next (PBS)
Black Love (OWN: Oprah Winfrey Network)
Enslaved: The Lost History of the Transatlantic Slave Trade (EPIX)
The Last Dance (ESPN / Netflix)
Unsung (TV One) 

WRITING

Outstanding Writing in a Comedy Series
Issa Rae – Insecure – “Lowkey Feelin’ Myself” (HBO)
Lee Eisenberg, Kumail Nanjiani, Emily V. Gordon – Little America – “The Rock” (Apple TV+)
Michaela Coel – I May Destroy You – “Ego Death” (HBO)
Mindy Kaling, Lang Fisher – Never Have I Ever º “Pilot” (Netflix)
Rajiv Joseph – Little America – “The Manager” (Apple TV+)

Outstanding Writing in a Drama Series
Attica Locke – Little Fires Everywhere – “The Spider Web” (Hulu)
Erika L. Johnson, Mark Richard – The Good Lord Bird – “A Wicked Plot” (Showtime)
Jessica Lamour – Little Voice – “Love Hurts” (Apple TV+)
Katori Hall – P-Valley – “Perpetratin’” (Starz)
Tanya Barfield – Mrs. America – “Shirley” (FX) 

Outstanding Writing in a Television Movie or Special
Diallo Riddle, Bashir Salahuddin, D. Rodney Carter, Emily Goldwyn, Rob Haze, Zuri Salahuddin, Bennett Webber, Evan Williams, Will Miles – Sherman’s Showcase Black History Month Spectacular (IFC)
Eugene Ashe – Sylvie’s Love (Amazon Studios)
Geri Cole – The Power of We: A Sesame Street Special (HBO Max)
Lin-Manuel Miranda – Hamilton (Disney+)
Sylvia L. Jones, Camille Tucker – The Clark Sisters: First Ladies of Gospel (Lifetime)

Outstanding Writing in a Motion Picture
David E. Talbert – Jingle Jangle: A Christmas Journey (Netflix)
Kemp Powers – One Night in Miami… (Amazon Studios)
Lee Isaac Chung – Minari (A24)
Pete Docter, Kemp Powers, Mike Jones – Soul (Walt Disney Studios Motion Pictures)
Radha Blank – The Forty-Year-Old Version (Netflix) 

Outstanding Writing in a Documentary (Television or Motion Picture)
Mary Mazzio – A Most Beautiful Thing (Peacock)
Melissa Haizlip – Mr. Soul! (Maysles Documentary Center)
Nile Cone – The Beat Don’t Stop (TV One)
Royal Kennedy Rodgers – Hollywood’s Architect: The Paul R. Williams Story (PBS)
Yoruba Richen, Elia Gasull Balada, Valerie Thomas – The Sit-In: Harry Belafonte Hosts the Tonight Show (Peacock) 

DIRECTING CATEGORIES

Outstanding Directing in a Comedy Series
Anya Adams – Black-ish – “Hair Day” (ABC)
Aurora Guerrero – Little America – “The Jaguar” (Apple TV+)
Eric Dean Seaton – Black-ish – “Our Wedding Dre” (ABC)Kabir Akhtar – Never Have I Ever – “… started a nuclear war” (Netflix)
Sam Miller, Michaela Coel – I May Destroy You – “Ego Death” (HBO)

Outstanding Directing in a Drama Series
Cheryl Dunye – Lovecraft Country – “Strange Case” (HBO)
Hanelle Culpepper – Star Trek: Picard – “Remembrance” (CBS All Access)
Misha Green – Lovecraft Country – “Jig-a-Bobo Stewart – Little Fires Everywhere – “The Uncanny” (Hulu)
Steve McQueen – Small Axe – “Mangrove” (Amazon Studios) 

Outstanding Directing in a Television Movie or Special
Beyoncé Knowles Carter, Emmanuel Adeji, Blitz Bazawule, Kwasi Fordjour – Black Is King (Disney+)
Christine Swanson – The Clark Sisters: First Ladies of Gospel (Lifetime)
Chuck Vinson, Alan Muraoka – The Power of We: A Sesame Street Special (HBO Max)
Eugene Ashe – Sylvie’s Love (Amazon Studios)
Kamilah Forbes – Between The World And Me (HBO) 

Outstanding Directing in a Motion Picture
David E. Talbert – Jingle Jangle: A Christmas Journey (Netflix)
George C. Wolfe – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
Gina Prince-Bythewood – The Old Guard (Netflix)
Radha Blank – The Forty-Year-Old Version (Netflix)
Regina King – One Night in Miami… (Amazon Studios) 

Outstanding Directing in a Documentary (Television or Motion Picture)
Keith McQuirter – By Whatever Means Necessary: The Times of Godfather of Harlem (EPIX)
Muta’Ali – Yusuf Hawkins: Storm Over Brooklyn (HBO)
Sam Pollard, Maro Chermayeff – Atlanta’s Missing and Murdered: The Lost Children (Ep. 1 & 2) (HBO)
Simcha Jacobovici – Enslaved: The Lost History of the Transatlantic Slave Trade (EPIX)
Yoruba Richen – The Sit-In: Harry Belafonte Hosts the Tonight Show (Peacock)

Colman Domingo Earns First-Ever Spirit Awards Nomination

Colman Domingo has real spirit

The Film Independent Spirit Awards nominations for the 2020-21 season finally have been announced today, with the 51-year-old half-Guatemalan/Belizean American Tony Award-nominated actor earning his first ever Spirit Awards nod.

Colman Domingo

Domingo is nominated in the Best Supporting Male category for his performance in Netflix’s Ma Rainey’s Black Bottom.

Maite Alberdi has picked up a nod…

The 37-year-old Chilean producer, director, documentarian and screenwriter is nominated in the Best Documentary category for her acclaimed film The Mole Agent, which is representing Chile in the Oscar race for Best International Film.

Juliano Dornelles and Kleber Mendonça Filho have been nominated in the Best International Film race.

The Brazilian filmmakers are nominated for their highly-acclaimed film Bacarau.

Cecilia Aldarondo is nominated for the Truer Than Fiction Award, which is presented to an emerging director of non-fiction features who has not yet received significant recognition.

The Puerto Rican filmmaker earned the nod for directing Landfall, which chronicles the aftermath of Hurricane Maria, while offering a sensitive and urgent portrait of the continued fraught relationship between the US and Puerto Rico.

Harold Torres has earned a nod in the television categories…

The 36-year-old Mexican actor is nominated in the Best Male Performance in a New Scripted Series for his performance in “Zero, Zero, Zero.”

This year’s edition will break its longstanding tradition of taking place live on the Santa Monica beach on the Saturday afternoon before Sunday’s Oscars. Instead, the ceremony will air live at 7:00 pm PT on Thursday, April 22 — on IFC.

Here’s the full list of nominees for the 36th annual Film Independent Spirit Awards:

BEST FEATURE
First Cow
Ma Rainey’s Black Bottom
Minari
Never Rarely Sometimes Always
Nomadland

BEST FIRST FEATURE 
I Carry You With Me
The Forty-Year-Old Version
Miss Juneteenth
Nine Days
Sound of Metal

BEST FEMALE LEAD 
Nicole Beharie, Miss Juneteenth
Viola Davis, Ma Rainey’s Black Bottom
Sidney Flanigan, Never Rarely Sometimes Always
Julia Garner, The Assistant
Frances McDormand, Nomadland
Carey Mulligan, Promising Young Woman

BEST MALE LEAD 
Riz Ahmed, Sound of Metal
Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom
Adarsh Gourav, The White Tiger
Rob Morgan, Bull
Steven Yeun, Minari

BEST DIRECTOR
Lee Isaac Chung, Minari
Emerald Fennell, Promising Young Woman
Eliza Hittman, Never Rarely Sometimes Always
Kelly Reichardt, First Cow
Chloé Zhao, Nomadland

BEST DOCUMENTARY 
Collective
Director/Producer: Alexander Nanau
Producers: Hanka Kastelicová, Bernard Michaux, Bianca Oana

Crip Camp
Directors/Producers: Jim LeBrecht, Nicole Newnham
Producer: Sara Bolder

Dick Johnson is Dead
Director/Producer: Kirsten Johnson
Producers: Katy Chevigny, Marilyn Ness

The Mole Agent
Director: Maite Alberdi
Producer: Marcela Santibáñez

Time
Director/Producer: Garrett Bradley
Producers: Lauren Domino, Kellen Quinn

BEST SUPPORTING MALE 
Colman Domingo, Ma Rainey’s Black Bottom
Orion Lee, First Cow
Paul Raci, Sound of Metal
Glynn Turman, Ma Rainey’s Black Bottom
Benedict Wong, Nine Days

BEST SUPPORTING FEMALE 
Alexis Chikaeze, Miss Juneteenth
Yeri Han, Minari
Valerie Mahaffey,French Exit
Talia Ryder, Never Rarely Sometimes Always
Yuh-jung Youn, Minari

BEST SCREENPLAY
Mike Makowsky, Bad Education
Lee Isaac Chung, Minari
Alice Wu, The Half Of It
Eliza Hittman, Never Rarely Sometimes Always
Emerald Fennell, Promising Young Woman

BEST FIRST SCREENPLAY  
Kitty Green, The Assistant
Noah Hutton, Lapsis
Channing Godfrey Peoples, Miss Juneteenth
Andy Siara, Palm Springs
James Sweeney, Straight Up

BEST EDITING: 
Andy Canny, The Invisible Man
Scott Cummings, Never Rarely Sometimes Always
Merawi Gerima, Residue
Enat Sidi, I Carry You With Me
Chloé Zhao, Nomadland

BEST CINEMATOGRAPHY
Jay Keitel, She Dies Tomorrow
Shabier Kirchner, Bull
Michael Latham, The Assistant
Hélène Louvart, Never Rarely Sometimes Always
Joshua James Richards, Nomadland

BEST INTERNATIONAL FILM 
Bacurau
Brazil
Directors: Juliano Dornelles, Kleber Mendonça Filho

The Disciple
India
Director: Chaitanya Tamhane

Night of the Kings
Ivory Coast
Director: Philippe Lacôte

Preparations to be Together for an Unknown Period of Time
Hungary
Director: Lili Horvát

Quo Vadis, Aida?
Bosnia and Herzegovina
Director: Jasmila Žbanić

ROBERT ALTMAN AWARD  
Given to one film’s director, casting director and ensemble cast

One Night in Miami…
Director: Regina King
Casting Directors: Kimberly R. Hardin
Ensemble Cast: Kingsley Ben-Adir, Eli Goree, Aldis Hodge, Leslie Odom Jr.

JOHN CASSAVETES AWARD  
Given to the best feature made for under $500,000 (Award given to the writer, director and producer. Executive Producers are not awarded.)

The Killing of Two Lovers
Writer/Director/Producer: Robert Machoian
Producers: Scott Christopherson, Clayne Crawford

La Leyenda Negra
Writer/Director: Patricia Vidal Delgado
Producers: Alicia Herder, Marcel Perez

Lingua Franca
Writer/Director/Producer: Isabel Sandoval
Producers: Darlene Catly Malimas, Jhett Tolentino, Carlo Velayo

Residue
Writer/Director: Merawi Gerima

Saint Frances
Director/Producer: Alex Thompson
Writer: Kelly O’Sullivan
Producers: James Choi, Pierce Cravens, Ian Keiser, Eddie Linker, Raphael Nash, Roger Welp

PRODUCERS AWARD
The Producers Award, now in its 24th year, honors emerging producers who, despite highly limited resources, demonstrate the creativity, tenacity and vision required to produce quality independent films.

Kara Durrett
Lucas Joaquin
Gerry Kim

SOMEONE TO WATCH AWARD 
The Someone to Watch Award, now in its 27th year, recognizes a talented filmmaker of singular vision who has not yet received appropriate recognition.

David Midell
Director of The Killing of Kenneth Chamberlain

Ekwa Msangi
Director of Farewell Amor

Annie Silverstein
Director of Bull

TRUER THAN FICTION AWARD 
The Truer Than Fiction Award, now in its 26th year, is presented to an emerging director of non-fiction features who has not yet received significant recognition.

Cecilia Aldarondo
Director of Landfall

Elegance Bratton
Director of Pier Kids

Elizabeth Lo
Director of Stray

TV CATEGORIES

BEST NEW NON-SCRIPTED OR DOCUMENTARY SERIES (Award given to the Creator, Executive Producer, Co-Executive Producer)

Atlanta’s Missing and Murdered: The Lost Children
Executive Producers: Jeff Dupre, Joshua Bennett, Sam Pollard, Maro Chermayeff, John Legend, Mike Jackson, Ty Stiklorius

City So Real
Produced by: Zak Piper, Steve James
Executive Producers: Jeff Skoll, Diane Weyermann, Alex Kotlowitz, Gordon Quinn, Betsy Steinberg, Jolene Pinder

Immigration Nation
Executive Producers: Christina Clusiau, Shaul Schwarz, Dan Cogan, Jenny Raskin, Brandon Hill, Christian Thompson
Co-Executive Producers: Andrey Alistratov, Jay Arthur Sterrenberg, Lauren Haber

Love Fraud
Executive Producers: Rachel Grady, Heidi Ewing, Amy Goodman Kass, Vinnie Malhotra, Jihan Robinson, Michael Bloom, Maria Zuckerman

We’re Here
Creators/Executive Producers: Stephen Warren, Johnnie Ingram
Executive Producers: Eli Holzman, Aaron Saidman, Peter LoGreco
Co-Executive Producers: Erin Haglund, Sabrina Mar

BEST NEW SCRIPTED SERIES (Award given to the Creator, Executive Producer, Co-Executive Producer)

I May Destroy You
Creator/Executive Producer: Michaela Coel
Executive Producers: Phil Clarke, Roberto Troni

Little America
Executive Producers: Lee Eisenberg, Joshuah Bearman, Joshua Davis, Arthur Spector, Alan Yang, Siân Heder, Kumail Nanjiani, Emily V. Gordon

Small Axe
Executive Producers: Tracey Scoffield, David Tanner, Steve McQueen

A Teacher
Creator/Executive Producer: Hanna Fidell
Executive Producers: Michael Costigan, Kate Mara, Louise Shore, Jason Bateman, Danny Brocklehurst
Co-Executive Producer: Daniel Pipski

Unorthodox
Creator/Executive Producer: Anna Winger
Creator: Alexa Karolinski
Executive Producer: Henning Kamm

BEST FEMALE PERFORMANCE IN A NEW SCRIPTED SERIES
Elle Fanning, The Great
Shira Haas, Unorthodox
Abby McEnany, Work in Progress
Maitreyi Ramakrishnan, Never Have I Ever
Jordan Kristine Seamón, We Are Who We Are

BEST MALE PERFORMANCE IN A NEW SCRIPTED SERIES
Conphidance, Little America
Adam Ali, Little America
Nicco Annan, P-Valley
Amit Rahav, Unorthodox
Harold Torres, Zero, Zero, Zero

BEST ENSEMBLE CAST IN A NEW SCRIPTED SERIES
I May Destroy You
Ensemble Cast: Michaela Coel, Paapa Essiedu, Wruche Opia, Stephen Wight