Bad Bunny Makes Grammys History with Album of the Year Nod for “Un Verano Sin Ti

Bad Bunny is having a special Grammys moment…

The 2023 Grammy Awards nominations have been announced by the Recording Academy, with the 28-year-old Puerto Rican superstar earning a historic nod.

Bad BunnyBad Bunny’s 2022 album, Un Verano Sin Ti, has been nominated for Album of the Year — the first Spanish-language album to earn that honor in the organization’s 65-year history.

Un Verano Sin Ti, which spent 13 weeks at No. 1 on the Billboard 200 chart, is his fourth solo studio album.

Bad Bunny’s 23-song album is also the first to be nominated for Album of the Year at both the Grammys and the Latin Grammys.

In addition to Album of the Year, Bad Bunny is nominated for two other awards — Best Pop Solo Performance for his song “Moscow Mule” and Best Música Urbana Album for “Un Verano Sin Ti.

Bad Bunny previously won a Grammy for Best Latin Pop or Urban Album for YHLQMDLG in 2021 and Best Música Urbana Album for El Último Tour Del Mundo.

The awards show will take place on February 5 at Crypto.com Arena in Los Angeles.

Christina Aguilera, a five-time Grammy winner, has two chances to increase her career count…

The 41-year-old half-Ecuadorian American singer is nominated for Best Latin Pop Album and Best Immersive Audio Album for her Spanish-language album Aguilera.

Rosalia is nominated for two awards this year.

The 30-year-old Spanish singer and songwriter, who won a Grammy for Best Latin Rock, Urban or Alternative Album for El Mal Querer in 2020, is nominated in the same category this year for Motomami and Best Music Film for Motomami (Rosalía Tiktok Live Performance).

Other multiple nominees include Miguel Zenon and Danilo Perez. Meanwhile Disney’s Encanto is Grammy-nominated for compilation soundtrack, for Germaine Franco’s score, and for Lin-Manuel Miranda’s “We Don’t Talk About Bruno” song.

Other nominees this year include Camila Cabello, Louis C.K., Esperanza Spalding, Gustavo Dudamel and Miguel.

Here’s a look at the 2023 Grammy nominees:

Record of the Year
ABBA – Don’t Shut Me Down
Adele – Easy on Me
Beyoncé – Break My Soul
Brandi Carlile Featuring Lucius – You and Me on the Rock
Doja Cat – Woman
Harry Styles – As It Was
Kendrick Lamar – The Heart Part 5
Lizzo – About Damn Time
Mary J. Blige – Good Morning Gorgeous
Steve Lacy – Bad Habit

Album of the Year
ABBA – Voyage
Adele – 30
Bad Bunny – Un Verano Sin Ti
Beyoncé – Renaissance
Brandi Carlile – In These Silent Days
Coldplay – Music of the Spheres
Harry Styles – Harry’s House
Kendrick Lamar – Mr. Morale & the Big Steppers
Lizzo – Special
Mary J. Blige – Good Morning Gorgeous (Deluxe)

Song of the Year
Adele – Easy on Me
Beyoncé – Break My Soul
Bonnie Raitt – Just Like That
DJ Khaled Featuring Rick Ross, Lil Wayne, Jay-Z, John Legend & Fridayy – God Did
Gayle – ABCDEFU
Harry Styles – As It Was
Kendrick Lamar – The Heart Part 5
Lizzo – About Damn Time
Steve Lacy – Bad Habit
Taylor Swift – All Too Well (10 Minute Version) (The Short Film)

Best New Artist
Anitta
Domi & JD Beck
Latto
Måneskin
Molly Tuttle
Muni Long
Omar Apollo
Samara Joy
Tobe Nwigwe
Wet Leg

Best Pop Solo Performance
Adele – Easy on Me
Bad Bunny – Moscow Mule
Doja Cat – Woman
Harry Styles – As It Was
Lizzo – About Damn Time
Steve Lacy – Bad Habit

Best Pop Duo/Group Performance
ABBA – Don’t Shut Me Down
Camila Cabello Featuring Ed Sheeran – Bam Bam
Coldplay & BTS – My Universe
Post Malone & Doja Cat – I Like You (A Happier Song)
Sam Smith & Kim Petras – Unholy

Best Traditional Pop Vocal Album
Diana Ross – Thank You
Kelly Clarkson – When Christmas Comes Around…
Michael Bublé – Higher
Norah Jones – I Dream of Christmas (Extended)
Pentatonix – Evergreen

Best Pop Vocal Album
ABBA – Voyage
Adele – 30
Coldplay – Music of the Spheres
Harry Styles – Harry’s House
Lizzo – Special

Best Dance/Electronic Recording
Beyoncé – Break My Soul
Bonobo – Rosewood
David Guetta & Bebe Rexha – I’m Good (Blue)
Diplo & Miguel – Don’t Forget My Love
Kaytranada Featuring H.E.R. – Intimidated
Rüfüs Du Sol – On My Knees

Best Dance/Electronic Music Album
Beyoncé – Renaissance
Bonobo – Fragments
Diplo – Diplo
Odesza – The Last Goodbye
Rüfüs Du Sol – Surrender

Best Contemporary Instrumental Album
Brad Mehldau – Jacob’s Ladder
Domi & JD Beck – Not Tight
Grant Geissman – Blooz
Jeff Coffin – Between Dreaming and Joy
Snarky Puppy – Empire Central

Best Rock Performance
Beck – Old Man
The Black Keys – Wild Child
Brandi Carlile – Broken Horses
Bryan Adams – So Happy It Hurts
Idles – Crawl!
Ozzy Osbourne Featuring Jeff Beck – Patient Number 9
Turnstile – Holiday

Best Metal Performance
Ghost – Call Me Little Sunshine
Megadeth – We’ll Be Back
Muse – Kill or Be Killed
Ozzy Osbourne Featuring Tony Iommi – Degradation Rules
Turnstile – Blackout

Best Rock Song
Brandi Carlile – Broken Horses
Ozzy Osbourne Featuring Jeff Beck – Patient Number 9
Red Hot Chili Peppers – Black Summer
Turnstile – Blackout
The War on Drugs – Harmonia’s Dream

Best Rock Album
The Black Keys – Dropout Boogie
Elvis Costello & The Imposters – The Boy Named If
Idles – Crawler
Machine Gun Kelly – Mainstream Sellout
Ozzy Osbourne – Patient Number 9
Spoon – Lucifer on the Sofa

Best Alternative Music Performance
Arctic Monkeys – There’d Better Be a Mirrorball
Big Thief – Certainty
Florence and the Machine – King
Wet Leg – Chaise Lounge
Yeah Yeah Yeahs Featuring Perfume Genius – Spitting Off the Edge of the World

Best Alternative Music Album
Arcade Fire – WE
Big Thief – Dragon New Warm Mountain I Believe in You
Björk – Fossora
Wet Leg – Wet Leg
Yeah Yeah Yeahs – Cool It Down

Best R&B Performance
Beyoncé – Virgo’s Groove
Jazmine Sullivan – Hurt Me So Good
Lucky Daye – Over
Mary J. Blige Featuring Anderson .Paak – Here With Me
Muni Long – Hrs & Hrs

Best Traditional R&B Performance
Adam Blackstone Featuring Jazmine Sullivan – ’Round Midnight
Babyface Featuring Ella Mai – Keeps on Fallin’
Beyoncé – Plastic Off the Sofa
Mary J. Blige – Good Morning Gorgeous
Snoh Aalegra – Do 4 Love

Best R&B Song
Beyoncé – Cuff It
Jazmine Sullivan – Hurt Me So Good
Mary J. Blige – Good Morning Gorgeous
Muni Long – Hrs & Hrs
PJ Morton – Please Don’t Walk Away

Best Progressive R&B Album
Cory Henry – Operation Funk
Moonchild – Starfuit
Steve Lacy – Gemini Rights
Tank and the Bangas – Red Balloon
Terrace Martin – Drones

Best R&B Album
Chris Brown – Breezy (Deluxe)
Lucky Daye – Candy Drip
Mary J. Blige – Good Morning Gorgeous (Deluxe)
PJ Morton – Watch the Sun
Robert Glasper – Black Radio III

Best Rap Performance
DJ Khaled Featuring Rick Ross, Lil Wayne, Jay-Z, John Legend & Fridayy – God Did
Doja Cat – Vegas
Gunna & Future Featuring Young Thug – Pushin P
Hitkidd & Glorilla – F.N.F. (Let’s Go)
Kendrick Lamar – The Heart Part 5

Best Melodic Rap Performance
DJ Khaled Featuring Future & SZA – Beautiful
Future Featuring Drake & Tems – Wait for U
Jack Harlow – First Class
Kendrick Lamar Featuring Blxst & Amanda Reifer – Die Hard
Latto – Big Energy (Live)

Best Rap Song
DJ Khaled Featuring Rick Ross, Lil Wayne, Jay-Z, John Legend & Fridayy – God Did
Future Featuring Drake & Tems – Wait for U
Gunna & Future Featuring Young Thug – Pushin P
Jack Harlow Featuring Drake – Churchill Downs
Kendrick Lamar – The Heart Part 5

Best Rap Album
DJ Khaled – God Did
Future – I Never Liked You
Jack Harlow – Come Home the Kids Miss You
Kendrick Lamar – Mr. Morale & the Big Steppers
Pusha T – It’s Almost Dry

Best Country Solo Performance
Kelsea Ballerini – Heartfirst
Maren Morris – Circles Around This Town
Miranda Lambert – In His Arms
Willie Nelson – Live Forever
Zach Bryan – Something in the Orange

Best Country Duo/Group Performance
Brothers Osborne – Midnight Rider’s Prayer
Carly Pearce & Ashley McBryde – Never Wanted to Be That Girl
Ingrid Andress & Sam Hunt – Wishful Drinking
Luke Combs & Miranda Lambert – Outrunnin’ Your Memory
Reba McEntire & Dolly Parton – Does He Love You (Revisited)
Robert Plant & Alison Krauss – Going Where the Lonely Go

Best Country Song
Cody Johnson – ’Til You Can’t
Luke Combs – Doin’ This
Maren Morris – Circles Around This Town
Miranda Lambert – If I Was a Cowboy
Taylor Swift – I Bet You Think About Me (Taylor’s Version) (From the Vault)
Willie Nelson – I’ll Love You Till the Day I Die

Best Country Album
Ashley McBryde – Ashley McBryde Presents: Lindeville
Luke Combs – Growin’ Up
Maren Morris – Humble Quest
Miranda Lambert – Palomino
Willie Nelson – A Beautiful Time

Best New Age, Ambient, or Chant Album
Cheryl B. Engelhardt – The Passenger
Madi Das, Dave Stringer & Bhakti Without Borders – Mantra Americana
Mystic Mirror – White Sun
Paul Avgerinos – Joy
Will Ackerman – Positano Songs

Best Improvised Jazz Solo
Ambrose Akinmusire – Rounds (Live)
Gerald Albright – Keep Holding On
John Beasley – Cherokee/Koko
Marcus Baylor – Call of the Drum
Melissa Aldana – Falling
Wayne Shorter & Leo Genovese – Endangered Species

Best Jazz Vocal Album
The Baylor Project – The Evening : Live At Apparatus
Carmen Lundy – Fade to Black
Cécile McLorin Salvant – Ghost Song
The Manhattan Transfer & The WDR Funkhausorchester – Fifty
Samara Joy – Linger Awhile

Best Jazz Instrumental Album
Joshua Redman, Brad Mehldau, Christian McBride & Brian Blade – LongGone
Peter Erskine Trio – Live in Italy
Terri Lyne Carrington, Kris Davis, Linda May Han Oh, Nicholas Payton & Matthew Stevens – New Standards, Vol. 1
Wayne Shorter, Terri Lyne Carrington, Leo Genovese & Esperanza Spalding – Live at the Detroit Jazz Festival
Yellowjackets – Parallel Motion

Best Large Jazz Ensemble Album
John Beasley, Magnus Lindgren & SWR Big Band – Bird Lives
Remy Le Boeuf’s Assembly of Shadows – Architecture of Storms
Ron Carter & The Jazzaar Festival Big Band Directed by Christian Jacob – Remembering Bob Freedman
Steve Gadd, Eddie Gomez, Ronnie Cuber & WDR Big Band Conducted by Michael Abene – Center Stage
Steven Feifke, Bijon Watson & Generation Gap Jazz Orchestra – Generation Gap Jazz Orchestra

Best Latin Jazz Album
Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra Featuring The Congra Patria Son Jarocho Collective – Fandango at the Wall in New York
Arturo Sandoval – Rhythm & Soul
Danilo Pérez Featuring The Global Messengers – Crisálida
Flora Purim – If You Will
Miguel Zenón – Música de las Américas

Best Gospel Performance/Song
Doe – When I Pray
Erica Campbell – Positive
Maverick City Music & Kirk Franklin – Kingdom
PJ Morton Featuring Zacardi Cortez, Gene Moore, Samoht, Tim Rogers & Darrel Walls – The Better Benediction
Tye Tribbett – Get Up

Best Contemporary Christian Music Performance/Song
Chris Tomlin – Holy Forever
Crowder & Dante Bowe Featuring Maverick City Music – God Really Loves Us (Radio Version)
Doe – So Good
For King & Country & Hillary Scott – For God Is With Us
Maverick City Music & Kirk Franklin – Fear Is Not My Future
Phil Wickham – Hymn of Heaven (Radio Version)

Best Gospel Album
Doe – Clarity
Maranda Curtis – Die to Live
Maverick City Music & Kirk Franklin – Kingdom Book One (Deluxe)
Ricky Dillard – Breakthrough: The Exodus (Live)
Tye Tribbett – All Things New

Best Contemporary Christian Music Album
Anne Wilson – My Jesus
Chris Tomlin – Always
Elevation Worship – Lion
Maverick City Music – Breathe
TobyMac – Life After Death

Best Roots Gospel Album
Gaither Vocal Band – Let’s Just Praise the Lord
Karen Peck & New River – 2:22
Keith & Kristyn Getty – Confessio – Irish American Roots
Tennessee State University – The Urban Hymnal
Willie Nelson – The Willie Nelson Family

Best Latin Pop Album
Camilo – De Adentro Pa Afuera
Christina Aguilera – Aguilera
Fonseca – Viajante
Rubén Blades & Boca Livre – Pasieros
Sebastián Yatra – Dharma +

Best Música Urbana Album
Bad Bunny – Un Verano Sin Ti
Daddy Yankee – Legendaddy
Farruko – La 167
Maluma – The Love & Sex Tape
Rauw Alejandro – Trap Cake, Vol. 2

Best Latin Rock or Alternative Album
Cimafunk – El Alimento
Fito Paez – Los Años Salvajes
Gaby Moreno – Alegoría
Jorge Drexler – Tinta y Tiempo
Mon Laferte – 1940 Carmen
Rosalía – Motomami

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)
Chiquis – Abeja Reina
Christian Nodal – EP #1 Forajido
Marco Antonio Solís – Qué Ganas de Verte (Deluxe)
Natalia Lafourcade – Un Canto por México – El Musical
Los Tigres del Norte – La Reunión (Deluxe)

Best Tropical Latin Album
Carlos Vives – Cumbiana II
Marc Anthony – Pa’lla Voy
La Santa Cecilia – Quiero Verte Feliz
Spanish Harlem Orchestra – Imágenes Latinas
Tito Nieves – Legendario

Best American Roots Performance
Aaron Neville & The Dirty Dozen Brass Band – Stompin’ Ground
Aoife O’Donovan & Allison Russell – Prodigal Daughter
Bill Anderson Featuring Dolly Parton – Someday It’ll All Make Sense (Bluegrass Version)
Fantastic Negrito – Oh Betty
Madison Cunningham – Life According to Raechel

Best Americana Performance
Asleep at the Wheel Featuring Lyle Lovett – There You Go Again
Blind Boys of Alabama Featuring Black Violin – The Message
Bonnie Raitt – Made Up Mind
Brandi Carlile Featuring Lucius – You and Me on the Rock
Eric Alexandrakis – Silver Moon [A Tribute to Michael Nesmith]

Best American Roots Song
Anaïs Mitchell – Bright Star
Aoife O’Donovan & Allison Russell – Prodigal Daughter
Bonnie Raitt – Just Like That
Brandi Carlile Featuring Lucius – You and Me on the Rock
Robert Plant & Alison Krauss – High and Lonesome
Sheryl Crow – Forever

Best Americana Album
Bonnie Raitt – Just Like That…
Brandi Carlile – In These Silent Days
Dr. John – Things Happen That Way
Keb’ Mo’ – Good to Be…
Robert Plant & Alison Krauss – Raise the Roof

Best Bluegrass Album
The Del McCoury Band – Almost Proud
The Infamous Stringdusters – Toward the Fray
Molly Tuttle & Golden Highway – Crooked Tree
Peter Rowan – Calling You From My Mountain
Yonder Mountain String Band – Get Yourself Outside

Best Traditional Blues Album
Buddy Guy – The Blues Don’t Lie
Charlie Musselwhite – Mississippi Son
Gov’t Mule – Heavy Load Blues
John Mayall – The Sun Is Shining Down
Taj Mahal & Ry Cooder – Get on Board

Best Contemporary Blues Album
Ben Harper – Bloodline Maintenance
Edgar Winter – Brother Johnny
Eric Gales – Crown
North Mississippi Allstars – Set Sail
Shemekia Copeland – Done Come Too Far

Best Folk Album
Aoife O’Donovan – Age of Apathy
Janis Ian – The Light at the End of the Line
Judy Collins – Spellbound
Madison Cunningham – Revealer
Punch Brothers – Hell on Church Street

Best Regional Roots Music Album
Halau Hula Keali’i o Nalani – Halau Hula Keali’i o Nalani (Live at the Getty Center)
Natalie Ai Kamauu – Natalie Noelani
Nathan & The Zydeco Cha-Chas – Lucky Man
Ranky Tanky – Live at the 2022 New Orleans Jazz & Heritage Festival
Sean Ardoin & Kreole Rock and Soul Featuring The Golden Band From Tigerland – Full Circle

Best Reggae Album
Kabaka Pyramid – The Kalling
Koffee – Gifted
Protoje – Third Time’s the Charm
Sean Paul – Scorcha
Shaggy – Com Fly Wid Mi

Best Global Music Performance
Arooj Aftab & Anoushka Shankar – Udhero Na
Burna Boy – Last Last
Matt B & Eddy Kenzo – Gimme Love
Rocky Dawuni Featuring Blvk H3ro – Neva Bow Down
Wouter Kellerman, Zakes Bantwini & Nomcebo Zikode – Bayethe

Best Global Music Album
Angélique Kidjo & Ibrahim Maalouf – Queen of Sheba
Anoushka Shankar, Metropole Orkest & Jules Buckley Featuring Manu Delago – Between Us… (Live)
Berklee Indian Ensemble – Shuruaat
Burna Boy – Love, Damini
Masa Takumi – Sakura

Best Children’s Music Album
Alphabet Rockers – The Movement
Divinity Roxx – Ready Set Go!
Justin Roberts – Space Cadet
Lucky Diaz and the Family Jam Band – Los Fabulosos
Wendy and DB – Into the Little Blue House

Best Audio Book, Narration, and Storytelling Recording
Jamie Foxx – Act Like You Got Some Sense
Lin-Manuel Miranda – Aristotle and Dante Dive Into the Waters of the World
Mel Brooks – All About Me!: My Remarkable Life in Show Business
Questlove – Music Is History
Viola Davis – Finding Me

Best Spoken Word Poetry Album
Amanda Gorman – Call Us What We Carry: Poems
Amir Sulaiman – You Will Be Someone’s Ancestor. Act Accordingly.
Ethelbert Miller – Black Men Are Precious
J. Ivy – The Poet Who Sat by the Door
Malcolm-Jamal Warner – Hiding in Plain View

Best Comedy Album
Dave Chappelle – The Closer
Jim Gaffigan – Comedy Monster
Louis C.K. – Sorry
Patton Oswalt – We All Scream
Randy Rainbow – A Little Brains, a Little Talent

Best Musical Theater Album
Original Broadway Cast – A Strange Loop
New Broadway Cast – Caroline, or Change
‘Into the Woods’ 2022 Broadway Cast – Into the Woods (2022 Broadway Cast Recording)
Original Broadway Cast – MJ the Musical
‘Mr. Saturday Night’ Original Cast – Mr. Saturday Night
Original Broadway Cast – Six: Live on Opening Night

Best Compilation Soundtrack for Visual Media
Various Artists – Elvis
Various Artists – Encanto
Various Artists – Stranger Things: Soundtrack From the Netflix Series, Season 4
Lorne Balfe, Harold Faltermeyer, Lady Gaga & Hans Zimmer – Top Gun: Maverick
Various Artists – West Side Story

Best Score Soundtrack for Visual Media (Includes Film and Television)
Germaine Franco – Encanto
Hans Zimmer – No Time to Die
Jonny Greenwood – The Power of the Dog
Michael Giacchino – The Batman
Nicholas Britell – Succession: Season 3

Best Score Soundtrack for Video Games and Other Interactive Media
Austin Wintory – Aliens: Fireteam Elite
Bear McCreary – Call of Duty®: Vanguard
Christopher Tin – Old World
Richard Jacques – Marvel’s Guardians of the Galaxy
Stephanie Economou – Assassin’s Creed Valhalla: Dawn of Ragnarök

Best Song Written for Visual Media
Beyoncé – Be Alive
Carolina Gaitán – La Gaita, Mauro Castillo, Adassa, Rhenzy Feliz, Diane Guerrero, Stephanie Beatriz & Encanto – Cast – We Don’t Talk About Bruno
Jessy Wilson Featuring Angélique Kidjo – Keep Rising (The Woman King)
Lady Gaga – Hold My Hand
Taylor Swift – Carolina
4*Town, Jordan Fisher, Finneas O’Connell, Josh Levi, Topher Ngo & Grayson Villanueva – Nobody Like U

Best Instrumental Composition
Danilo Pérez Featuring The Global Messengers – Fronteras (Borders) Suite: Al-Musafir Blues
Geoffrey Keezer – Refuge
Miguel Zenón, José Antonio Zayas Cabán, Ryan Smith & Casey Rafn – El País Invisible
Tasha Warren & Dave Eggar – African Tales
Tasha Warren & Dave Eggar – Snapshots

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella
Armand Hutton Featuring Terrell Hunt & Just 6 – As Days Go By (An Arrangement of the Family Matters Theme Song)
Danny Elfman – Main Titles
Kings Return – How Deep Is Your Love
Magnus Lindgren, John Beasley & The SWR Big Band Featuring Martin Auer – Scrapple From the Apple
Remy Le Boeuf – Minnesota, WI

Best Arrangement, Instruments and Vocals
Becca Stevens & Attacca Quartet – 2 + 2 = 5 (Arr. Nathan Schram)
Cécile McLorin Salvant – Optimistic Voices / No Love Dying
Christine McVie – Songbird (Orchestral Version)
Jacob Collier Featuring Lizzy McAlpine & John Mayer – Never Gonna Be Alone
Louis Cole – Let It Happen

Best Recording Package
Fann – Telos
Soporus – Divers
Spiritualized – Everything Was Beautiful
Tamsui-Kavalan Chinese Orchestra – Beginningless Beginning
Underoath – Voyeurist

Best Boxed or Special Limited Edition Package
Black Pumas – Black Pumas (Collector’s Edition Box Set)
Danny Elfman – Big Mess
The Grateful Dead – In and Out of the Garden: Madison Square Garden ’81, ’82, ’83
They Might Be Giants – Book
Various Artists – Artists Inspired by Music: Interscope Reimagined

Best Album Notes
Andy Irvine & Paul Brady – Andy Irvine / Paul Brady
Astor Piazzolla – The American Clavé Recordings
Doc Watson – Life’s Work: A Retrospective
Harry Partch – Harry Partch, 1942
Wilco – Yankee Hotel Foxtrot (20th Anniversary Super Deluxe Edition)

Best Historical Album
Blondie – Against the Odds: 1974 – 1982
Doc Watson – Life’s Work: A Retrospective
Freestyle Fellowship – To Whom It May Concern…
Glenn Gould – The Goldberg Variations: The Complete Unreleased 1981 Studio Sessions
Wilco – Yankee Hotel Foxtrot (20th Anniversary Super Deluxe Edition)

Songwriter of the Year, Non-Classical
Amy Allen
Laura Veltz
Nija Charles
The-Dream
Tobias Jesso Jr.

Best Engineered Album, Non-Classical
Baynk – Adolescence
Father John Misty – Chloë and the Next 20th Century
Harry Styles – Harry’s House
Robert Glasper – Black Radio III
Wet Leg – Wet Leg

Producer of the Year, Non-Classical
Boi-1da
Dahi
Dan Auerbach
Dernst “D’Mile” Emile II
Jack Antonoff

Best Remixed Recording
Beyoncé – Break My Soul (Terry Hunter Remix)
Ellie Goulding – Easy Lover (Four Tet Remix)
The Knocks & Dragonette – Slow Song (Paul Woolford Remix)
Lizzo – About Damn Time (Purple Disco Machine Remix)
Wet Leg – Too Late Now (Soulwax Remix)

Best Immersive Audio Album
Anita Brevik, Nidarosdomens Jentekor & Trondheimsolistene – Tuvayhun — Beatitudes for a Wounded World
The Chainsmokers – Memories…Do Not Open
Christina Aguilera – Aguilera
Jane Ira Bloom – Picturing the Invisible: Focus 1
Stewart Copeland & Ricky Kej – Divine Tides

Best Engineered Album, Classical
Anita Brevik, Nidarosdomens Jentekor & Trondheimsolistene – Tuvayhun — Beatitudes for a Wounded World
Anne-Sophie Mutter, Boston Symphony Orchestra & John Williams – Williams: Violin Concerto No. 2 & Selected Film Themes
Edwin Outwater & Chicago Symphony Orchestra – Mason Bates: Philharmonia Fantastique: The Making of the Orchestra
Pittsburgh Symphony Orchestra & Manfred Honeck – Beethoven & Stucky: Orchestral Works
Third Coast Percussion – Perspectives

Producer of the Year, Classical
Christoph Franke
Elaine Martone
James Ginsburg
Jonathan Allen
Judith Sherman

Best Orchestral Performance
Berlin Philharmonic & John Williams – John Williams: The Berlin Concert
Los Angeles Philharmonic & Gustavo Dudamel – Dvořák: Symphonies Nos. 7-9
New York Youth Symphony – Works by Florence Price, Jessie Montgomery, Valerie Coleman
Various Artists – Sila: The Breath of the World
Wild Up & Christopher Rountree – Stay on It

Best Opera Recording
Boston Modern Orchestra Project & Odyssey Opera Chorus – Anthony Davis: X: The Life and Times of Malcolm X
The Metropolitan Opera Orchestra & The Metropolitan Opera Chorus – Blanchard: Fire Shut Up in My Bones
The Metropolitan Opera Orchestra & The Metropolitan Opera Chorus – Eurydice

Best Choral Performance
The Crossing – Born
English Baroque Soloists & Monteverdi Choir – J.S. Bach: St. John Passion, BWV 245
The Metropolitan Opera Orchestra, The Metropolitan Opera Chorus, Yannick Nézet-Séguin, Ailyn Pérez, Michelle DeYoung, Matthew Polenzani & Eric Owens – Verdi’s Requiem: The Met Remembers 9/11

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance
Attacca Quartet – Caroline Shaw: Evergreen
Dover Quartet – Beethoven: Complete String Quartets, Vol. 2 – The Middle Quartets
Neave Trio – Musical Remembrances
Publiquartet – What Is American
Third Coast Percussion – Perspectives

Best Classical Instrumental Solo
Daniil Trifonov – Bach: The Art of Life
Hilary Hahn – Abels: Isolation Variation
Mak Grgić – A Night in Upper Town – The Music of Zoran Krajacic
Mitsuko Uchida – Beethoven: Diabelli Variations
Time for Three, The Philadelphia Orchestra & Xian Zhang – Letters for the Future

Best Classical Solo Vocal Album
Il Pomo d’Oro – Eden
Nicholas Phan, Brooklyn Rider, The Knights & Eric Jacobsen – Stranger – Works for Tenor by Nico Muhly
Renée Fleming & Yannick Nézet-Séguin – Voice of Nature: The Anthropocene
Sasha Cooke & Kirill Kuzmin – How Do I Find You
Will Liverman, Paul Sánchez & J’Nai Bridges – Shawn E. Okpebholo: Lord, How Come Me Here?

Best Classical Compendium
Christopher Tin, Voces8, Royal Philharmonic Orchestra & Barnaby Smith – The Lost Birds
Kitt Wakeley – An Adoption Story
The Metropolitan Opera Orchestra & Yannick Nézet-Séguin – A Concert for Ukraine
Seunghee Lee, JP Jofre & London Symphony Orchestra – Aspire

Best Contemporary Classical Composition
Andris Nelsons & Gewandhausorchester – Gubaidulina: The Wrath of God
Carlos Simon, MK Zulu, Marco Pavé & Hub New Music – Simon: Requiem for the Enslaved
Ian Rosenbaum & Dover Quartet – Akiho: Ligneous Suite
Jack Quartet – Bermel: Intonations
Time for Three, The Philadelphia Orchestra & Xian Zhang – Puts: Contact

Best Music Video
Adele – Easy on Me
BTS – Yet to Come
Doja Cat – Woman
Harry Styles – As It Was
Kendrick Lamar – The Heart Part 5
Taylor Swift – All Too Well: The Short Film

Best Music Film
Adele – Adele One Night Only
Billie Eilish – Billie Eilish Live at the O2
Justin Bieber – Our World
Neil Young & Crazy Horse – A Band a Brotherhood a Barn
Rosalía – Motomami (Rosalía TikTok Live Performance)
Various Artists – Jazz Fest: A New Orleans Story

Rosalia Makes History with Grammy Nomination for Best New Artist

It’s a brand new (artist)day for Rosalia

The 26-year-old Spanish singer/songwriter has earned the first two Grammy nominations of her career, including a historic nod for Best New Artist.

Rosalia

Rosalia, a five-time Latin Grammy winner, is the first all-Spanish language singer to be nominated in the best new artist category. Other Latino artists have been nominated in the category over the years, including Vikki Carr in 1963, and Mariah CareyChristina Aguilera and Esperanza Spalding have won the award. Even José Feliciano won best new artist in 1969, bolstered by his hit version of the Doors’ “Light My Fire.” But the previous nominees and winners were not, however, honored for their work recorded exclusively in Spanish.

Rosalia’s second nomination comes in the Best Latin Rock, Urban or Alternative Album category for her second studio album, El Mal Querer. The album took home all the Latin Grammy awards it was nominated for, including Album of the Year, one of the top awards of the night.

Bad Bunny picked up two nominations… in the same category.

The 25-year-old Puerto Rican Latin trap and reggaeton singer-rapper is nominated in the Best Latin Rock, Urban or Alternative Album category for his Latin Grammy-winning debut album X 100PRE, as well as his collaborative album with J Balvin, Oasis.

Esperanza Spalding, a four-time Grammy winner, including Best New Artist, has picked up two nods this year. 

The 35-year-old part-Latinajazz bassist and singer is nominated in the Best Jazz Vocal Album category for her album12 Little Spells. She’s also up for Best Arrangement, Instruments and Vocals for serving as the arranger on her own single track “12 Little Spells (Thoracic Spine).”

Vince Mendoza is back in familiar territory…

The 58-year-old Latino music arranger, conductorand composer, a multi-Grammy winner, has picked up four nominations. 

He’s nominated in the Best Arrangement, Instruments and Vocals category for his work on Trisha Yearwood’s “Over The Rainbow.” 

Mendoza picked up two nods in the Best Instrumental Composition category for conducting Fred Hersch & The WDR Big Band’s “Begin Again,” as well as composing “Love, A Beautiful Force,” his single with Terell StaffordDick Oatts and the Temple University Studio Orchestra.

Emilio Solla is in the running for a Grammy this year…

The Argentine pianist and composer is nominated in the Best Arrangement, Instrumental or A Cappella category for arranging “La Novena,” his single with the Emilio Solla Tango Jazz Orchestra.

Diego Figueiredo picked up a nod

The 39-year-old Brazilian musician is nominated in the Best Arrangement, Instruments and Vocals category for arrangement alongside Cyrille Aiméeon Aimée’s “Marry Me A Little.”

Camila Cabello, a two-time Grammy nominee last year, has earned a nod this year…

The 22-year-old Mexican and Cuban singer and former Fifth Harmony member is nominated in the Best Pop Duo/Group Performance category for her collaboration with Shawn Mendes, “Señorita.” 

Cardi B has earned a nod this year…

The 27-year-old half-Dominican American rap superstar, who picked up her first Grammy at this year’s awards show for her debut album Invasion of Privacy, is up for Best Rap Performance for her work opposite Offset on “Clout.”

Rodrigo y Gabrielahave reason to celebrate…

The Mexican acoustic guitar duo, comprised of Rodrigo Sanchez and Gabriela Quintero, picked up its first Grammy nomination. Rodrigo y Gabriela is nominated in the Best Contemporary Instrumental Album category for Mettavolution.

Jessie Reyez is a first-time Grammynominee…

The 28-year-old Colombian singer-songwriter is nominated in the Best Urban Contemporary Album category for her sophomore album Being Human In Public. The album picked up a Juno Award in her home country of Canada for RnB/Soul Recording of the Year.

Sebastian Plano is celebrating his Grammy nod…

The Argentine composer, producer and multi-instrumentalist is nominated in the Best New Age Album category for his albumVerve.

Melissa Aldana has picked up her first Grammy nomination…

The 30-year-old Chilean tenor saxophone player is nominated in the Best Improvised Jazz Solo category for “Elsewhere.”

The nominees in the Best Latin Jazz Album include Chick Corea & The Spanish Heart Band (Antidote), Thalma De Freitas with Vitor GonçalvesJohn PatitucciChico Pinheiro, Rogerio Boccato Duduka Da Fonse (Sorte!: Music By John Finbury), Jazz At Lincoln Center Orchestra with Wynton Marsalis Rubén Blades (Una Noche Con Rubén Blades), David Sánchez (Carib), and Miguel Zenón (Sonero: The Music of Ismael Rivera)

The Best Latin Pop Album nominees include an eclectic mix of artists: Luis Fonsi (Vida), Maluma (11:11), Ricardo Montaner (Montaner), Alejandro Sanz (#ELDISCO), and Sebastian Yatra (Fantasía).

In addition to Bad Bunny, J Balvin and Rosalia, the nominees in the Best Latin Rock, Urban or Alternative Album category include Flor De Toloache (Indestructible) and iLe(Almadura).

The Best Regional Mexican Music Album (including Tejano) include Joss Favela (Caminando), Intocable (Percepción), La Energia Norteña (Poco A Poco), Mariachi Divas De Cindy Shea (20 Aniversario), and Mariachi Los Camperos (De Ayer Para Siempre).

The Best Tropical Latin Album nominees include Marc Anthony (Opus), Luis Enrique + C4Trio (Tiempo Al Tiempo), Vicente Garcia (Candela), Juan Luis Guerra 4.40 (Literal) and Aymée Nuviola (A Journey Through Cuban Music).

The Best Musical Theater Album nominees includeHadestown, with Eva Noblezada as one of the principal soloists, and Moulin Rouge! The Musical, with Karen Olivo as one of the principal soloists. It’s the first Grammy nod for both Noblezada, who is half-Mexican American, and Olivo, who is part Puerto Rican and Dominican American.

Gustavo Dudamelis back in the hunt for a Grammy

The 38-year-oldVenezuelan-Spanish conductor and violinist, who won his first Grammy in 2011, is nominated in the Best Orchestral Performance category for conducting the Los Angeles Philharmonnic’s Norman: Sustain.”

FKA Twigs has picked up her first Grammy nomination…

The 31-year-old part-Spanish singer is up for Best Music Video for her acclaimed music video for “Cellophane.”

Lizzo led the pack with eight nods, while Billie Eillish and Lil Nas Xfollowed close behind with six nominations each. All three musicians are first-time Grammy nominees.

Alicia Keyswill return as host the ceremony for the second year in a row, making her the third womanand the first female musician to host the show twice.

The Grammy Awardswill take place on January 26 at the Staples Centerin Los Angeles. The broadcast will air live on CBSat 5:00 pm PT/ 8:00 pm ET.

Here’s a look at the categories with Latino nominees:

GENERAL FIELD

Best New Artist
Black Pumas
Billie Eilish
Lil Nas X
Lizzo
Maggie Rogers
Rosalía
Tank and the Bangas
Yola

POP FIELD

Best Pop Duo/Group Performance:
“Boyfriend” — Ariana Grande & Social House
“Sucker” — Jonas Brothers
“Old Town Road” — Lil Nas X & Billy Ray Cyrus
“Señorita” — Shawn Mendes & Camila Cabello

CONTEMPORARY INSTRUMENTAL MUSIC

Best Contemporary Instrumental Album:
Ancestral Recall — Christian Scott aTunde Adjuah
Star People Nation — Theo Croker
Beat Music! Beat Music! Beat Music! — Mark Guiliana
Elevate — Lettuce
Mettavolution — Rodrigo y Gabriela

R&B

Best Urban Contemporary Album:
Apollo XXI — Steve Lacy
Cuz I Love You (Deluxe) — Lizzo
Overload — Georgia Anne Muldrow
Saturn — Nao
Being Human In Public — Jessie Reyez

RAP

Best Rap Performance:
“Middle Child” — J.Cole
“Suge” — DaBaby
“Down Bad” — Dreamville ft. J.I.D, Bas, J. Cole, Earthgang & Young Nudy
“Racks In The Middle” — Nipsey Hussle ft. Roddy Ricch & Hit-boy
“Clout” — Offset ft. Cardi B

NEW AGE

Best New Age Album:
Fairy Dreams — David Arkenstone
Homage To Kindness — David Darling
Wings — Peter Kater
Verve — Sebastian Plano
Deva — Deva Premal

JAZZ

Best Improvised Jazz Solo:
“Elsewhere” — Melissa Aldana, soloist
“Sozinho” — Randy Brecker, soloist
“Tomorrow Is The Question” — Julian Lage, soloist
“The Windup” — Brandford Marsalis, soloist
“Sightseeing” — Christian McBride, soloist

Best Jazz Vocal Album:
Thirsty Ghost — Sara Gazarek
Love & Liberation — Jazzmeia Horn
Alone Together — Catherine Russell
12 Little Spells — Esperanza Spalding
Screenplay — The Tierney Sutton Band

Best Latin Jazz Album:
Antidote — Chick Corea & The Spanish Heart Band
Sorte!: Music By John Finbury — Thalma De Freitas With Vitor Gonçalves, John Patitucci, Chico Pinheiro, Rogerio Boccato & Duduka Da Fonseca
Una Noche Con Rubén Blades — Jazz At Lincoln Center Orchestra With Wynton Marsalis & Rubén Blades
Carib — David Sánchez
Sonero: The Music Of Ismael Rivera — Miguel Zenón

LATIN

Best Latin Pop Album:
Vida — Luis Fonsi
11:11 — Maluma
Montaner — Ricardo Montaner
#ELDISCO — Alejandro Sanz
Fantasía — Sebastian Yatra

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album:
X 100PRE — Bad Bunny
Oasis — J Balvin & Bad Bunny
Indestructible — Flor De Toloache
Almadura — iLe
El Mal Querer – Rosalía

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano):
Caminando — Joss Favela
Percepción — Intocable
Poco A Poco — La Energia Norteña
20 Aniversario — Mariachi Divas De Cindy Shea
De Ayer Para Siempre — Mariachi Los Camperos

Best Tropical Latin Album:
Opus — Marc Anthony
Tiempo Al Tiempo — Luis Enrique + C4 Trio
Candela — Vicente García
Literal — Juan Luis Guerra 4.40
A Journey Through Cuban Music — Aymée Nuviola

AMERICAN ROOTS MUSIC

Best American Roots Performance:
“Saint Honesty” — Sara Bareilles
“Father Mountain” — Calexico With Iron & Wine
“I’m On My Way” — Rhiannon Giddens With Francesco Turrisi
“Call My Name” — I’m With Her
“Faraway Look” — Yola

MUSICAL THEATER

Best Musical Theater Album:
Ain’t Too Proud: The Life And Times Of The Temptations — Saint Aubyn, Derrick Baskin, James Harkness, Jawan M. Jackson, Jeremy Pope & Ephraim Sykes, principal soloists; Scott M. Riesett, producer (Original Broadway Cast)
Hadestown — Reeve Carney, André De Shields, Amber Gray, Eva Noblezada & Patrick Page, principal soloists; Mara Isaacs, David Lai, Anaïs Mitchell & Todd Sickafoose, producers (Anaïs Mitchell, composer & lyricist) (Original Broadway Cast)
Moulin Rouge! The Musical — Danny Burstein, Tam Mutu, Sahr Ngaujah, Karen Olivo & Aaron Tveit, principal soloists; Justin Levine, Baz Luhrmann, Matt Stine & Alex Timbers, producers (Original Broadway Cast)
The Music Of Harry Potter And The Cursed Child – In Four Contemporary Suites — Imogen Heap, producer; Imogen Heap, composer (Imogen Heap)
Oklahoma! — Damon Daunno, Rebecca Naomi Jones, Ali Stroker, Mary Testa & Patrick Vaill, principal soloists; Daniel Kluger & Dean Sharenow, producers (Richard Rodgers, composer; Oscar Hammerstein II, lyricist) (2019 Broadway Cast)

MUSIC FOR VISUAL MEDIA

Best Compilation Soundtrack For Visual Media:
The Lion King: The Songs — (Various Artists)
Quentin Tarantino’s Once Upon A Time In Hollywood — (Various Artists)
Rocketman — Taron Egerton
Spider-Man: Into The Spider-Verse — (Various Artists)
A Star Is Born — Lady Gaga & Bradley Cooper

COMPOSING/ARRANGING

Best Instrumental Composition:
“Begin Again” — Fred Hersch, composer (Fred Hersch & The WDR Big Band Conducted By Vince Mendoza)
“Crucible For Crisis” — Brian Lynch, composer (Brian Lynch Big Band)
“Love, A Beautiful Force” — Vince Mendoza, composer (Vince Mendoza, Terell Stafford, Dick Oatts & Temple University Studio Orchestra)
“Star Wars: Galaxy’s Edge Symphonic Suite” — John Williams, composer (John Williams)
“Walkin’ Funny” — Christian McBride, composer (Christian McBride)

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella:
“Blue Skies” — Kris Bowers, arranger (Kris Bowers)
“Hedwig’s Theme” — John Williams, arranger (Anne-Sophie Mutter & John Williams)
“La Novena” — Emilio Solla, arranger (Emilio Solla Tango Jazz Orchestra)
“Love, A Beautiful Force” — Vince Mendoza, arranger (Vince Mendoza, Terell Stafford, Dick Oatts & Temple University Studio Orchestra)
“Moon River” — Jacob Collier, arranger (Jacob Collier)

Best Arrangement, Instruments and Vocals:
“All Night Long” — Jacob Collier, arranger (Jacob Collier Featuring Jules Buckley, Take 6 & Metropole Orkest)
“Jolene” — Geoff Keezer, arranger (Sara Gazarek)
“Marry Me A Little” — Cyrille Aimée & Diego Figueiredo, arrangers (Cyrille Aimée)
“Over The Rainbow” — Vince Mendoza, arranger (Trisha Yearwood)
“12 Little Spells (Thoracic Spine)” — Esperanza Spalding, arranger (Esperanza Spalding)

PACKAGE

Best Recording Package:
Anónimas & Resilientes — Luisa María Arango, Carlos Dussan, Manuel García-Orozco & Juliana Jaramillo-Buenaventura, art directors (Voces Del Bullerengue)
Chris Cornell — Barry Ament, Jeff Ament, Jeff Fura & Joe Spix, art directors (Chris Cornell)
Hold That Tiger — Andrew Wong & Fongming Yang, art directors (The Muddy Basin Ramblers)
i,i — Aaron Anderson & Eric Timothy Carlson, art directors (Bon Iver)
Intellexual — Irwan Awalludin, art director (Intellexual)

NOTES

Best Album Notes:
The Complete Cuban Jam Sessions — Judy Cantor-Navas, album notes writer (Various Artists)
The Gospel According To Malaco — Robert Marovich, album notes writer (Various Artists)
Pedal Steel + Four Corners — Brendan Greaves, album notes writer (Terry Allen And The Panhandle Mystery Band)
Pete Seeger: The Smithsonian Folkways Collection — Jeff Place, album notes writer (Pete Seeger)
Stax ’68: A Memphis Story — Steve Greenberg, album notes writer (Various Artists)

CLASSICAL

Best Orchestral Performance:
“Bruckner: Symphony No. 9” — Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra)
“Copland: Billy The Kid; Grohg” — Leonard Slatkin, conductor (Detroit Symphony Orchestra)
“Norman: Sustain” — Gustavo Dudamel, conductor (Los Angeles Philharmonic)
“Transatlantic” — Louis Langrée, conductor (Cincinnati Symphony Orchestra)
“Weinberg: Symphonies Nos. 2 & 21” — Mirga Gražinytė-tyla, conductor (City Of Birmingham Symphony Orchestra & Kremerata Baltica)

MUSIC VIDEO/FILM

Best Music Video:
“We’ve Got To Try” — The Chemical Brothers, Ellie Fry, video director; Ninian Doff, video producer
“This Land” — Gary Clark Jr., Savanah Leaf, video director; Alicia Martinez, video producer
“Cellophane” — FKA twigs, Andrew Thomas Huang, video director; Alex Chamberlain, video producer
“Old Town Road (Official Movie)” — Lil Nas X & Billy Ray Cyrus, Calmatic, video director; Candice Dragonas, Melissa Larsen & Saul Levitz, video producers
“Glad He’s Gone” — Tove Lo,  Vania Heymann & Gal Muggia, video directors; Natan Schottenfels, video producer

Cardi B Earns Five Grammy Nominations

Cardi B is this year’s Grammy querida

The 2019 Grammy nominees have been revealed, with the 26-year-old Dominican American rap sensation earning the most nods for a Hispanic artist with five.

Cardi B I Like It AMAs

Cardi B, who’d previously received two Grammy nominations for “Bodak Yellow,” earned two nods in the major categories. She’s up for Record of the Year for “I Like It,” her chart-topping collaboration with J Balvin and Bad Bunny. She’s also up for Album of the Year for her chart-topping debut album Invasion of Privacy. It’s the first Grammy nod for Bad Bunny and J Balvin.

In addition, Cardi B is nominated in the Best Pop Duo/Group Performance for her chart-topping collaboration with Maroon 5, “Girls Like You.” She’s also up for the Best Rap Performance prize for “Be Careful” and Best Rap Album.

Camila Cabello has earned the first two Grammy nominations of her career.

The 21-year-old Cuban and Mexican singer and former Fifth Harmony member is up for Best Pop Solo Performance for “Havana (Live),” as well Best Pop Vocal Album for her solo debut album Camila.

Christina Aguilera, a five-time Grammy winner, picked up two nods for her recent collaborations.

The half-Ecuadorian American singer and former Grammy Best New Artist, earned a nod in the Best Pop Duo/Group Performance category for her Demi Lovato duet,“Fall In Line,” as well as a nom in the Best Rap/Sung Performance category for “Like I Do” featuring Goldlink.

Miguel, a previous Grammy winner for his hit single “Adorn,” is up for two Grammys.

The 33-year-old half-Mexican American singer, whose full name is Miguel Jontel Pimentel, is nominated for Best Urban Contemporary Album for War & Leisure, as well as Best R&B Song for “Come Through and Chill,” featuring J. Cole & Salaam Remi.

But there’s another Miguel with two nods… Miguel Zenón.

The 41-year-old  Puerto Rican saxophonist, composer, band leader, music producer and educator is nominated in the Best Latin Jazz Album andBest Improvised Jazz Solo categories.

Other Latino nominees this year include Fred Armisen, Luis MiguelPablo Alboran, Natalia Lafourcade, Raquel Sofía, Carlos Vives, Monsieur Periné, Calibre 50 and Aida Cuevas.

The 61 Grammy Awards air Feb. 10 on CBS, broadcast live from the Staples Center in Los Angeles.

Here’s the complete list of 61st Grammy nominations list for recordings released during the eligibility year (October 1, 2017-September 30, 2018).

GENERAL FIELD

Record Of The Year:
“I Like It” — Cardi B, Bad Bunny & J Balvin
“The Joke” — Brandi Carlile
“This Is America” — Childish Gambino
“God’s Plan” — Drake
“Shallow” — Lady Gaga & Bradley Cooper
“All The Stars” — Kendrick Lamar & SZA
“Rockstar” — Post Malone Featuring 21 Savage
“The Middle” — Zedd, Maren Morris & Grey

Album Of The Year:
“Invasion Of Privacy” — Cardi B
“By The Way, I Forgive You” — Brandi Carlile
“Scorpion” — Drake
“H.E.R.” — H.E.R.
“Beerbongs & Bentleys” — Post Malone
“Dirty Computer” — Janelle Monáe
“Golden Hour” — Kacey Musgraves
“Black Panther: The Album, Music From And Inspired By” (Various Artists)

Song Of The Year:
“All The Stars” — Kendrick Duckworth, Solána Rowe, Al Shuckburgh, Mark Spears & Anthony Tiffith, songwriters (Kendrick Lamar & SZA)
“Boo’d Up” — Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai & Dijon McFarlane, songwriters (Ella Mai)
“God’s Plan” — Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron LaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib, songwriters (Drake)
“In My Blood” — Teddy Geiger, Scott Harris, Shawn Mendes & Geoffrey Warburton, songwriters (Shawn Mendes)
“The Joke” — Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile)
“The Middle” — Sarah Aarons, Jordan K. Johnson, Stefan Johnson, Marcus Lomax, Kyle Trewartha, Michael
Trewartha & Anton Zaslavski, songwriters (Zedd, Maren Morris & Grey)
“Shallow” — Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper)
“This Is America” — Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino)

Best New Artist:
Chloe x Halle
Luke Combs
Greta Van Fleet
H.E.R.
Dua Lipa
Margo Price
Bebe Rexha
Jorja Smith

POP FIELD 

Best Pop Solo Performance:
“Colors” — Beck
“Havana (Live)” — Camila Cabello
“God Is A Woman” — Ariana Grande
“Joanne (Where Do You Think You’re Goin’?)” — Lady Gaga
“Better Now” — Post Malone

Best Pop Duo/Group Performance:

“Fall In Line” — Christina Aguilera Featuring Demi Lovato
“Don’t Go Breaking My Heart” — Backstreet Boys
“‘S Wonderful” — Tony Bennett & Diana Krall
“Shallow” — Lady Gaga & Bradley Cooper
“Girls Like You” — Maroon 5 Featuring Cardi B
“Say Something” — Justin Timberlake Featuring Chris Stapleton
“The Middle” — Zedd, Maren Morris & Grey

Best Traditional Pop Vocal Album:

“Love Is Here To Stay” —Tony Bennett & Diana Krall
“My Way” — Willie Nelson
“Nat “King” Cole & Me” — Gregory Porter
4. Standards (DELUXE) —
Seal
5. THE MUSIC…THE MEM’RIES…THE MAGIC! —
Barbra Streisand

Best Pop Vocal Album:
“Camila” — Camila Cabello
“Meaning Of Life” — Kelly Clarkson
“Sweetener” — Ariana Grande
“Shawn Mendes” — Shawn Mendes
“Beautiful Trauma” — P!nk
“Reputation” — Taylor Swift

DANCE/ELECTRONIC FIELD 

Best Dance Recording:
“Northern Soul” — Above & Beyond Featuring Richard Bedford
“Ultimatum” — Disclosure (Featuring Fatoumata Diawara)
“Losing It” — Fisher
“Electricity” — Silk City & Dua Lipa Featuring Diplo & Mark Ronson
“Ghost Voices” — Virtual Self

Best Dance/Electronic Album:

“Singularity” —Jon Hopkins
“Woman Worldwide” — Justice
“Treehouse” — Sofi Tukker
“Oil of Every Pearl’s Un-Insides” — SOPHIE
“Lune Rouge” — TOKiMONSTA

CONTEMPORARY INSTRUMENTAL FIELD 

Best Contemporary Instrumental Album:

“The Emancipation Procrastination” — Christian Scott aTunde Adjuah “Steve Gadd Band” — Steve Gadd Band
“Modern Lore” — Julian Lage
“Laid Black” — Marcus Miller
“Protocol 4” — Simon Phillips

ROCK FIELD

Best Rock Performance:

“Four Out Of Five” —Arctic Monkeys
“When Bad Does Good” — Chris Cornell
“Made An America” — The Fever 333
“Highway Tune” — Greta Van Fleet
“Uncomfortable” — Halestorm

Best Metal Performance: 

“Condemned To The Gallows “— Between The Buried And Me
“Honeycomb” — Deafheaven
“Electric Messiah” — High On Fire
“Betrayer” — Trivium
“On My Teeth — Underoath

Best Rock Song:
“Black Smoke Rising” — Jacob Thomas Kiszka, Joshua Michael Kiszka, Samuel Francis Kiszka & Daniel
Robert Wagner, songwriters (Greta Van Fleet)
“Jumpsuit” — Tyler Joseph, songwriter (Twenty One Pilots)
“MANTRA” — Jordan Fish, Matthew Kean, Lee Malia, Matthew Nicholls & Oliver Sykes, songwriters (Bring Me
The Horizon)
“Masseduction” — Jack Antonoff & Annie Clark, songwriters (St. Vincent)
“Rats” — Tom Dalgety & A Ghoul Writer, songwriters (Ghost)

Best Rock Album: 

“Rainier Fog” — Alice In Chains
“M A N I A” — Fall Out Boy
“Prequelle — Ghost
“From The Fires” — Greta Van Fleet
“Pacific Daydream” — Weezer

ALTERNATIVE FIELD

Best Alternative Music Album:

“Tranquility Base Hotel + Casino” —Arctic Monkeys
“Colors” — Beck
“Utopia” — Björk
“American Utopia” — David Byrne
“Masseduction” — St. Vincent

R&B FIELD 

Best R&B Performance:

“Long As I Live” — Toni Braxton
“Summer” — The Carters
“Y O Y” — Lalah Hathaway
“Best Part” — H.E.R. Featuring Daniel Caesar
“First Began” — PJ Morton

Best Traditional R&B Performance:

“Bet Ain’t Worth The Hand” — Leon Bridges
“Don’t Fall Apart On Me Tonight” — Bettye LaVette
“Honest” — MAJOR.
“How Deep Is Your Love” — PJ Morton Featuring Yebba
“Made For Love” — Charlie Wilson Featuring Lalah Hathaway

Best R&B Song:

“Boo’d Up” — Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai & Dijon
McFarlane, songwriters (Ella Mai)
“Come Through And Chill” — Jermaine Cole, Miguel Pimentel & Salaam Remi, songwriters (Miguel Featuring J. Cole & Salaam Remi)
“Feels Like Summer” — Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino)
“Focus” — Darhyl Camper Jr, H.E.R. & Justin Love, songwriters (H.E.R.)
“Long As I Live” — Paul Boutin, Toni Braxton & Antonio Dixon, songwriters (Toni Braxton)

Best Urban Contemporary Album:
“Everything Is Love” — The Carters
“The Kids Are Alright “— Chloe x Halle
“Chris Dave And The Drumhedz” — Chris Dave And The Drumhedz
“War & Leisure” — Miguel
“Ventriloquism” — Meshell Ndegeocello

Best R&B Album: 

“Sex & Cigarettes” — Toni Braxton
“Good Thing” — Leon Bridges
“Honestly” — Lalah Hathaway
“H.E.R.” — H.E.R.
“Gumbo Unplugged (Live)” — PJ Morton

RAP FIELD 

Best Rap Performance:

“Be Careful” — Cardi B
“Nice For What” — Drake
“King’s Dead” — Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake
“Bubblin” — Anderson .Paak
“Sicko Mode” — Travis Scott, Drake, Big Hawk & Swae Lee

Best Rap/Sung Performance:

“Like I Do” — Christina Aguilera Featuring Goldlink
“Pretty Little Fears” — 6LACK Featuring J. Cole
“This Is America” — Childish Gambino
“All The Stars” — Kendrick Lamar & SZA
“Rockstar” — Post Malone Featuring 21 Savage

Best Rap Song:

“God’s Plan” — Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron
LaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib, songwriters (Drake)
“King’s Dead” — Kendrick Duckworth, Samuel Gloade, James Litherland, Johnny McKinzie, Mark Spears, Travis Walton, Nayvadius Wilburn & Michael Williams II, songwriters (Kendrick Lamar, Jay Rock, Future &
James Blake)
“Lucky You” — R. Fraser, G. Lucas, M. Mathers, M. Samuels & J.
Sweet, songwriters (Eminem Featuring Joyner Lucas)
“Sicko Mode” — Khalif Brown, Rogét Chahayed, BryTavious Chambers, Mike Dean, Mirsad Dervic, Kevin Gomringer, Tim Gomringer, Aubrey Graham, John Edward Hawkins, Chauncey Hollis, Jacques Webster, Ozan Yildirim & Cydel Young, songwriters (Travis Scott, Drake, Big Hawk & Swae Lee)
“Win” — K. Duckworth, A. Hernandez, J. McKinzie, M. Samuels
& C. Thompson, songwriters (Jay Rock)

Best Rap Album:
“Invasion Of Privacy” — Cardi B
“Swimming” — Mac Miller
“Victory Lap” — Nipsey Hussle
“Daytona” — Pusha T
“Astroworld” — Travis Scott

COUNTRY FIELD

Best Country Solo Performance:

“Wouldn’t It Be Great?” — Loretta Lynn
“Mona Lisas And Mad Hatters” — Maren Morris
“Butterflies” — Kacey Musgraves
“Millionaire” — Chris Stapleton
“Parallel Line” — Keith Urban

Best Country Duo/Group Performance:

“Shoot Me Straight” — Brothers Osborne
“Tequila” — Dan + Shay
” When Someone Stops Loving You” — Little Big Town
“Dear Hate” — Maren Morris Featuring Vince Gill
“Meant To Be” — Bebe Rexha & Florida Georgia Line

Best Country Song:

“Break Up In The End” — Jessie Jo Dillon, Chase McGill & Jon Nite, songwriters (Cole Swindell)
“Dear Hate” — Tom Douglas, David Hodges & Maren Morris,
Songwriters (Maren Morris Featuring Vince Gill)
“I Lived It” — Rhett Akins, Ross Copperman, Ashley Gorley & Ben
Hayslip, songwriters (Blake Shelton)
“Space Cowboy” — Luke Laird, Shane McAnally & Kacey Musgraves,
songwriters (Kacey Musgraves)
“Tequila” — Nicolle Galyon, Jordan Reynolds & Dan Smyers, songwriters (Dan + Shay)
“When Someone Stops Loving You” — Hillary Lindsey, Chase McGill & Lori McKenna, songwriters (Little Big Town)

Best Country Album:
“Unapologetically” — Kelsea Ballerini
“Port Saint Joe” — Brothers Osborne
“Girl Going Nowhere” — Ashley McBryde
“Golden Hour” — Kacey Musgraves
“From A Room: Volume 2” — Chris Stapleton

NEW AGE FIELD

Best New Age Album:

“Hiraeth” — Lisa Gerrard & David Kuckhemann
“Beloved” — Snatam Kaur
“Opium Moon” — Opium Moon
“Molecules Of Motion” — Steve Roach
“Moku Maluhia – Peaceful Island” — Jim Kimo West

JAZZ FIELD

Best Improvised Jazz Solo:

“Some Of That Sunshine” — Regina Carter, soloist
“Don’t Fence Me In” — John Daversa, soloist
“We See” — Fred Hersch, soloists
“De-dah” — Brad Mehldau, soloist
“Cadenas” — Miguel Zenón, soloist

Best Jazz Vocal Album:
“My Mood Is You” — Freddy Cole
“The Questions” — Kurt Elling
“The Subject Tonight Is Love” — Kate McGarry With Keith Ganz & Gary Versace
“If You Really Want” — Raul Midón With The Metropole Orkest Conducted By Vince Mendoza
“The Window” — Cécile McLorin Salvant

Best Jazz Instrumental Album:

“Diamond Cut” — Tia Fuller
“Live In Europe” — Fred Hersch Trio
“Seymour Reads The Constitution!” — Brad Mehldau Trio
“Still Dreaming” — Joshua Redman, Ron Miles, Scott Colley & Brian Blade
“Emanon” — The Wayne Shorter Quartet

Best Large Jazz Ensemble Album:

“All About That Basie” — The Count Basie Orchestra Directed By Scotty
Barnhart
“American Dreamers: Voices Of Hope, Music Of Freedom” — John Daversa Big Band Featuring DACA Artists
“Presence” — Orrin Evans And The Captain Black Big Band
“All Can Work” — John Hollenbeck Large Ensemble
“Barefoot Dances And Other Visions” —  Jim McNeely & The Frankfurt Radio Big Band

Best Latin Jazz Album:

“Heart Of Brazil”— Eddie Daniels
“Back To The Sunset”— Dafnis Prieto Big Band
“West Side Story Reimagined”— Bobby Sanabria Multiverse Big Band
“Cinque”— Elio Villafranca
“Yo Soy La Tradición” — Miguel Zenón Featuring Spektral Quartet

GOSPEL/ CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC FIELD

Best Gospel Performance/Song:

“You Will Win” — Jekalyn Carr; Allen Carr & Jekalyn Carr, Songwriters
“Won’t He Do It” — Koryn Hawthorne
“Never Alone” — Tori Kelly Featuring Kirk Franklin; Kirk Franklin & Victoria Kelly, Songwriters
“Cycles” Jonathan Mcreynolds Featuring Doe; Jonathan McReynolds, Songwriter
“A Great Work” — Brian Courtney Wilson; Aaron W. Lindsey, Alvin Richardson & Brian Courtney Wilson, Songwriters

Best Contemporary Christian Music Performance/Song:

“Reckless Love” — Cory Asbury; Cory Asbury, Caleb Culver & Ran Jackson, songwriters
“You Say” — Lauren Daigle; Lauren Daigle, Jason Ingram & Paul Mabury, songwriters
“Joy” — for King & Country; Ben Glover, Matt Hales, Stephen Blake Kanicka, Seth Moslely, Joel Smallbone, Luke Smallbone & Tedd Tjornhom, songwriters
“Grace Got You” — MercyMe Featuring John Reuben; David Garcia, Ben Glover, MercyMe, Solomon Olds & John Reuben, songwriters
“Known”— Tauren Wells; Ethan Hulse, Jordan Sapp & Tauren
Wells, songwriters

Best Gospel Album:
“One Nation Under God” — Jekalyn Carr
“Hiding Place” — Tori Kelly
“Make Room” — Jonathan McReynolds
“The Other Side” — The Walls Group
“A Great Work” — Brian Courtney Wilson

Best Contemporary Christian Music Album:

“Look Up Child” — Lauren Daigle
“Hallelujah Here Below” — Elevation Worship
“Living With a Fire” — Jesus Culture
“Surrounded” — Michael W. Smith
“Survivor: Live From Harding Prison” — Zach Williams

Best Roots Gospel Album:

“Unexpected” — Jason Crabb
“Clear Skies” — Ernie Haase & Signature Sound
“Favorites: Revisited By Request” — The Isaacs
“Still Standing” — The Martins
“Love Love Love” — Gordon Mote

LATIN FIELD 

Best Latin Pop Album:
“Prometo” — Pablo Alboran
“Sincera” — Claudia Brant
“Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos), Vol. 2” — Natalia Lafourcade
“2:00 AM” — Raquel Sofía
“Vives” — Carlos Vives

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album:

“Clairoscura” — Aterciopelados
“Coastcity” — Coastcity
“Encanto Tropical” — Monsieur Periné
“Gourmet” — Orishas
“Aztlán” — Zoé

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano):

“Primero Soy Mexicana” — Angela Aguilar
“Mitad y Mitad” — Calibre 50
“Totalmente Juan Gabriel Vol. II” — Aida Cuevas
“Cruzando Borders” — Los Texmaniacs
“Leyendas De Mi Pueblo” — Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez
“¡México Por Siempre!” — Luis Miguel

Best Tropical Latin Album:

“Pa’ Mi Gente” — Charlie Aponte
“Legado” — Formell Y Los Van Van
“Orquesta Akokán” — Orquesta Akokán
“Ponle Actitud” — Felipe Peláez
“Anniversary” — Spanish Harlem Orchestra

AMERICAN ROOTS MUSIC FIELD

Best American Roots Performance:

“Kick Rocks” — Sean Ardoin
“Saint James Infirmary Blues” — Jon Batiste
“The Joke”  Brandi Carlile
“All On My Mind” — Anderson East
“Last Man Standing” — Willie Nelson

Best American Roots Song:

“All The Trouble” — Waylon Payne, Lee Ann Womack & Adam Wright, songwriters (Lee Ann Womack)
“Build a Bridge” — Jeff Tweedy, songwriter (Mavis Staples)
“The Joke” — Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile)
“Knockin’ On Your Screen Door” — Pat McLaughlin & John Prine, songwriters (John Prine)
“Summer’s End” — Pat McLaughlin & John Prine, songwriters (John Prine)

Best Americana Album:
“By The Way, I Forgive You” — Brandi Carlile
“Things Have Changed” — Bettye LaVette
“The Tree Of Forgiveness” — John Prine
“The Lonely, The Lonesome & The Gone” — Lee Ann Womack
“One Drop Of Truth” — The Wood Brothers

Best Bluegrass Album:

“Portraits in Fiddles” — Mike Barnett
“Sister Sadie II” — Sister Sadie
“Rivers and Roads” — Special Consensus
“The Travelin’ McCourys” — The Travelin’ McCourys
“North of Despair” — Wood & Wire

Best Traditional Blues Album:

“Something Smells Funky ‘Round Here” — Elvin Bishop’s Big Fun Trio
“Benton County Relic” — Cedric Burnside
“The Blues Is Alive and Well” — Buddy Guy
“No Mercy in This Land” — Ben Harper And Charlie Musselwhite
“Don’t You Feel My Leg (The Naughty Bawdy Blues of Blue Lu Barker) — Maria Muldaur

Best Contemporary Blues Album:

“Please Don’t Be Dead” — Fantastic Negrito
“Here In Babylon” — Teresa James And The Rhythm Tramps
“Cry No More” — Danielle Nicole
“Out of The Blues” — Boz Scaggs
“Victor Wainwright and The Train” — Victor Wainwright And The Train

Best Folk Album:

“Whistle Down the Wind” — Joan Baez
“Black Cowboys” — Dom Flemons
“Rifles & Rosary Beads” — Mary Gauthier
“Weed Garden” — Iron & Wine
“All Ashore” — Punch Brothers

Best Regional Roots Music Album:

“Kreole Rock and Soul” — Sean Ardoin
“Spyboy” — Cha Wa
“Aloha From Na Hoa” — Na Hoa
“No ‘Ane’i” — Kalani Pe’a
“Mewasinsational – Cree Round Dance Songs” — Young Spirit

REGGAE FIELD 

Best Reggae Album:

“As The World Turns” — Black Uhuru
“Reggae Forever” — Etana
“Rebellion Rises” — Ziggy Marley
“A Matter of Time” — Protoje
“44/876” — Sting & Shaggy

WORLD MUSIC FIELD 

Best World Music Album:

“Deran” — Bombino
“Fenfo” — Fatoumata Diawara
“Black Times” — Seun Kuti & Egypt 80
“Freedom” — Soweto Gospel Choir
“The Lost Songs of World War II” — Yiddish Glory

CHILDREN’S FIELD

Best Children’s Album:

“All The Sounds” — Lucy Kalantari & The Jazz Cats
“Building Blocks” — Tim Kubart
“Falu’s Bazaar” — Falu
“Giants of Science” — The Pop Ups
“The Nation of Imagine” — Frank & Deane

SPOKEN WORD FIELD 

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling):

“Accessory to War (Neil Degrasse Tyson & Avis Lang)”  — Courtney B. Vance
“Calypso”  — David Sedaris
“Creative Quest” — Questlove
“Faith – A Journey For All” — Jimmy Carter
“The Last Black Unicorn” — Tiffany Haddish

COMEDY FIELD 

Best Comedy Album:
“Annihilation” — Patton Oswalt
“Equanimity & The Bird Revelation” — Dave Chappelle
“Noble Ape” — Jim Gaffigan
“Standup For Drummers” — Fred Armisen
“Tamborine” — Chris Rock

MUSICAL THEATER FIELD

Best Musical Theater Album:

“The Band’s Visit” — Etai Benson, Adam Kantor, Katrina Lenk & Ari’el
Stachel, principal soloists; Dean Sharenow & David
Yazbek, producers; David Yazbek, composer & lyricist
(Original Broadway Cast)

“Carousel” — Renee Fleming, Alexander Gemignani, Joshua Henry,
Lindsay Mendez & Jessie Mueller, principal soloists;
Steven Epstein, producer (Richard Rodgers, composer;
Oscar Hammerstein II, lyricist) (2018 Broadway Cast)
“Jesus Christ Superstar Live in Concert” — Sara Bareilles, Alice Cooper, Ben Daniels, Brandon
Victor Dixon, Erik Grönwall, Jin Ha, John Legend,
Norm Lewis & Jason Tam, principal soloists; Harvey
Mason, Jr., producer (Andrew Lloyd-Webber,
composer; Tim Rice, lyricist) (Original Television Cast)

“My Fair Lady” — Lauren Ambrose, Norbert Leo Butz & Harry
Hadden-Paton, principal soloists; Andre Bishop, Van
Dean, Hattie K. Jutagir, David Lai, Adam Siegel & Ted
Sperling, producers (Frederick Loewe, composer; Alan
Jay Lerner, lyricist) (2018 Broadway Cast)

“Once On This Island” — Phillip Boykin, Merle Dandridge, Quentin Earl
Darrington, Hailey Kilgore, Kenita R. Miller, Alex
Newell, Isaac Powell & Lea Salonga, principal soloists;
Lynn Ahrens, Hunter Arnold, Ken Davenport, Stephen
Flaherty & Elliot Scheiner, producers (Stephen
Flaherty, composer; Lynn Ahrens, lyricist) (New
Broadway Cast)

MUSIC FOR VISUAL MEDIA FIELD 

Best Compilation Soundtrack For Visual Media:

“Call Me By Your Name” — (Various Artists)
“Deadpool 2” — (Various Artists)
“The Greatest Showman” — (Various Artists)
“Lady Bird” — (Various Artists)
“Stranger Things” — (Various Artists)

Best Score Soundtrack For Visual Media:

“Black Panther” — Ludwig Göransson, composer
“Blade Runner 2049” — Benjamin Wallfisch & Hans Zimmer, composers
“Coco” — Michael Giacchino, composer
“The Shape of Water” — Alexandre Desplat, composer
“Star Wars: The Last Jedi” — John Williams, composer

Best Song Written For Visual Media:
“All The Stars” — Kendrick Duckworth, Solána Rowe, Alexander William Shuckburgh, Mark Anthony Spears & Anthony Tiffith, songwriters (Kendrick Lamar & SZA)
“Mystery Of Love” — Sufjan Stevens, songwriter (Sufjan Stevens)
“Remember Me” — Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez, songwriters (Miguel Featuring Natalia Lafourcade)
“Shallow” — Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper)
“This Is Me” — Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Keala Settle & The Greatest Showman Ensemble)

COMPOSING/ ARRANGING FIELD

Best Instrumental Composition:

“Blut und Boden (Blood and Soil)” — Terence Blanchard, composer (Terence Blanchard)
“Chrysalis” — Jeremy Kittel, composer (Kittel & Co.)
“Infinity War” — Alan Silverstri, composer (Alan Silvestri)
“Mine Mission” — John Powell & John Williams, composers (John Powell & John Williams)
“The Shape of Water” — Alexandre Desplat, composer (Alexandre Desplat)

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella:

“Batman Theme (TV)” —  Randy Waldman & Justin Wilson, arrangers (Randy Waldman Featuring Wynton Marsalis)
“Change The World” — Mark Kibble, arranger (Take 6)
“Madrid Finale” — John Powell, arranger (John Powell)
“The Shape of Water” — Alexandre Desplat, arranger (Alexandre Desplat)
“Stars and Stripes Forever” — John Daversa, arranger (John Daversa Big Band Featuring DACA Artists)

Best Arrangement, Instruments and Vocals:

“It Was a Very Good Year” — Matt Rollings & Kristin Wilkinson, arrangers (Willie Nelson)
“Jolene” — Dan Pugach & Nicole Zuraitis, arrangers (Dan Pugach)
“Mona Lisa” — Vince Mendoza, arranger (Gregory Porter)
“Niña” — Gonzalo Grau, arranger (Magos Herrera & Brooklyn Rider)
“Spiderman Theme” — Randy Waldman, arranger (Randy Waldman Featuring Take 6 & Chris Potter)

PACKAGE FIELD 

Best Recording Package:

“Be The Cowboy” — Mary Banas, art director (Mitski)
“Love Yourself: Tear” — HuskyFox, art director (BTS)
“Masseducation” — Willo Perron, art director (St. Vincent)
“The Offering” — Qing-Yang Xiao, art director (The Chairman)
“Well Kept Thing” — Adam Moore, art director (Foxhole)

Best Boxed Or Special Limited Edition Package:

“Appetite For Destruction (Locked N’ Loaded Box)” — Arian Buhler, Charles Dooher, Jeff Fura, Scott Sandler & Matt Taylor, art directors (Guns N’ Roses)
“I’ll Be Your Girl” — Carson Ellis, Jeri Heiden & Glen Nakasako, art directors (The Decemberists)
“Pacific Northwest ’73-74′: The Complete Recordings” — Lisa Glines, Doran Tyson & Roy Henry Vickers, art
directors (Grateful Dead)
“Squeeze Box: The Complete Works of ‘Weird Al’ Yankovic” — Meghan Foley, Annie Stoll & Al Yankovic, art directors (“Weird Al” Yankovic)
“Too Many Bad Habits” — Sarah Dodds & Shauna Dodds, art directors (Johnny Nicholas)

NOTES FIELD 

Best Album Notes:

“Alpine Dreaming: The Helvetia Records Story, 1920-1924” — James P. Leary, album notes writer (Various Artists)
“4 Banjo Songs, 1891-1897: Foundational Recordings of America’s Iconic Instrument” — Richard Martin & Ted Olson, album notes writers (Charles A. Asbury)
“The 1960 Time Sessions” — Ben Ratliff, album notes writer (Sonny Clark Trio)
“The Product of Our Souls: The Sound and Sway of James Reese Europe’s Society Orchestra” — David Gilbert, album notes writer (Various Artists)
“Trouble No More: The Bootleg Series Vol. 13 / 1979-1981” —  Amanda Petrusich, album notes writer (Bob Dylan)
“Voices of Mississippi: Artists and Musicians Documented by WIlliam Ferris” —  David Evans, album notes writer (Various Artists)

HISTORICAL FIELD 

Best Historical Album: 

“Any Other Way” — Rob Bowman, Douglas Mcgowan, Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton, mastering
engineer (Jackie Shane)
“At The Louisiana Hayride Tonight…” — Martin Hawkins, compilation producer; Christian Zwarg, mastering engineer (Various Artists)
“Battleground Korea: Songs and Sounds of America’s Forgotten War” — Hugo Keesing, compilation producer; Christian Zwarg,
mastering engineer (Various Artists)
“Rhapsody in Blue – The Extraordinary Life of Oscar Levant”  — Robert Russ, compilation producer; Andreas K. Meyer & Rebekah Wineman, mastering engineers (Oscar Levant)
“Voices of Mississippi: Artists and Musicians Documented by WIlliam Ferris” — William Ferris, April Ledbetter & Steven Lance
Ledbetter, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists)

PRODUCTION, NON-CLASSICAL FIELD 

Best Engineered Album, Non-Classical:

“All The Things That I Did and All The Things That I Didn’t Do” — Ryan Freeland & Kenneth Pattengale, engineers; Kim
Rosen, mastering engineer (The Milk Carton Kids)
“Colors” — Julian Burg, Serban Ghenea, David “Elevator” Greenbaum, John Hanes, Beck Hansen, Greg Kurstin, Florian Lagatta, Cole M.G.N., Alex Pasco, Jesse Shatkin, Darrell Thorp & Cassidy Turbin, engineers; Chris Bellman, Tom Coyne,
Emily Lazar & Randy Merrill, mastering engineers (Beck)
“Earthtones” — Robbie Lackritz, engineer; Philip Shaw Bova, mastering engineer (Bahamas)
“Head Over Heels” — Nathaniel Alford, Jason Evigan, Chris Galland, Tom Gardner, Patrick “P-Thugg” Gemayel, Serban Ghenea, John Hanes, Tony Hoffer, Derek Keota, Ian Kirkpatrick, David Macklovitch, Amber Mark, Manny Marroquin, Vaughn
Oliver, Chris “TEK” O’Ryan, Morgan Taylor Reid & Gian Stone, engineers; Chris Gehringer & Michelle Mancini, mastering engineers (Chromeo)
“Voicenotes” — Manny Marroquin & Charlie Puth, engineers; Dave Kutch, mastering engineer (Charlie Puth)

Producer Of The Year, Non-Classical:
Boi-1da
Larry Klein
Linda Perry
Kanye West
Pharrell Williams

Best Remixed Recording:

“Audio (CID Remix)” — CID, remixer (LSD)
“How Long (EDX’s Dubai Skyline Remix)” — Maurizio Colella, remixer (Charlie Puth)
“Only Road (Cosmic Gate Remix”) — Stefan Bossems & Claus Terhoeven, remixers (Gabriel & Dresden Featuring Sub Teal)
“Stargazing (Kaskade Remix)” — Kaskade, remixer (Kygo Featuring Justin Jesso)
“Walking Away (Mura Masa Remix)” — Alex Crossan, remixer (Haim)

SURROUND SOUND FIELD

Best Immersive Audio Album:

“Eye in The Sky – 35th Anniversary Edition” — Alan Parsons, surround mix engineer; Dave Donnelly, PJ Olsson & Alan Parsons, surround mastering engineers; Alan Parsons, surround producer (The Alan Parsons Project)
“Folketoner” — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Anne Karin Sundal-Ask & Det Norske Jentekor)
“Seven Words From The Cross” — Daniel Shores, surround mix engineer; Daniel Shores,
surround mastering engineer; Dan Merceruio, surround producer (Matthew Guard & Skylark)
“Sommerro: Ujamaa & The Iceberg” — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Ingar Heine Bergby, Trondheim Symphony Orchestra & Choir)
“Symbol” — Prashant Mistry & Ronald Prent, surround mix engineers; Darcy Proper, surround mastering engineer; Prashant Mistry & Ronald Prent, surround producers (Engine-Earz Experiment)

PRODUCTION, CLASSICAL FIELD 

Best Engineered Album, Classical:

“Bates: The (R)evolution of Steve Jobs” — Mark Donahue & Dirk Sobotka, engineers; Mark Donahue, mastering engineer (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edwards Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra)
“Beethoven: Symphony No. 3; Strauss: Horn Concerto No. 1 — Mark Donahue, engineer; Mark Donahue, mastering engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)
“John Williams At The Movies” — Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers; Keith O. Johnson, mastering engineer (Jerry Junkin & Dallas Winds)
“Liquid Melancholy – Clarinet Music of James M. Stephenson” — Bill Maylone & Mary Mazurek, engineers; Bill Maylone, mastering engineer (John Bruce Yeh)
“Shostakovich: Symphonies Nos. 4 & 11” — Shawn Murphy & Nick Squire, engineers; Tim Martyn, mastering engineer (Andris Nelsons & Boston Symphony Orchestra)
“Visions and Variations” — Tom Caulfield, engineer; Jesse Lewis, mastering engineer (A Far Cry)

Producer Of The Year, Classical:

Blanton Alspaugh
David Frost
Elizabeth Ostrow
Judith Sherman
Dirk Sobotka

CLASSICAL FIELD 

Best Orchestral Performance:

“Beethoven: Symphony No. 3; Strauss: Horn Concerto No. 1” — Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra)
“Nielsen: Symphony No. 3 & Symphony No. 4” — Thomas Dausgaard, conductor (Seattle Symphony)
“Ruggles, Stucky & Harbison: Orchestral Works” — David Alan Miller, conductor (National Orchestral Institute Philharmonic)
“Schumann: Symphonies Nos. 1-4” — Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony)
“Shostakovich: Symphonies Nos. 4 & 11” — Andris Nelsons, conductor (Boston Symphony Orchestra)

Best Opera Recording:

“Adams: Doctor Atomic” — John Adams, conductor; Aubrey Allicock, Julia Bullock, Gerald Finley & Brindley Sherratt; Friedemann Engelbrecht, producer (BBC Symphony Orchestra; BBC Singers)
“Bates: The (R)evolution of Steve Jobs” — Michael Christie, conductor; Sasha Cooke, Jessica E. Jones, Edwards Parks, Garrett Sorenson & Wei Wu; Elizabeth Ostrow, producer (The Santa Fe Opera Orchestra)
“Lully: Alceste” — Christophe Rousset, conductor; Edwin Crossley-Mercer, Emiliano Gonzalez Toro & Judith
Van Wanroij; Maximilien Ciup, producer (Les Talens Lyriques; Choeur De Chambre De Namur)
“Strauss, R.: Der Rosenkavalier”  Sebastian Weigle, conductor; Renée Fleming, Elīna Garanča, Günther Groissböck & Erin Morley; David Frost, producer (Metropolitan Opera Orchestra; Metropolitan Opera Chorus)
“Verdi: Rigoletto” — Constantine Orbelian, conductor; Francesco Demuro, Dmitri Hvorostovsky & Nadine Sierra; Vilius Keras &
Aleksandra Keriene, producers (Kaunas City Symphony Orchestra; Men Of The Kaunas State Choir)

Best Choral Performance:

“Chesnokov: Teach Me Thy Statutes” — Vladimir Gorbik, conductor (Mikhail Davydov & Vladimir Krasov; PaTRAM Institute Male Choir)
“Kastalsky: Memory Eternal” — Steven Fox, conductor (The Clarion Choir)
“McLoskey: Zealot Canticles” — Donald Nally, conductor (Doris Hall-Gulati, Rebecca Harris, Arlen Hlusko, Lorenzo Raval & Mandy Wolman; The Crossing)
“Rachmaninov: The Bells” — Mariss Jansons, conductor; Peter Dijkstra, chorus master (Oleg Dolgov, Alexey Markov & Tatiana
Pavlovskaya; Symphonieorchester Des Bayerischen Rundfunks; Chor Des Bayerischen Rundfunks)
“Seven Words From The Cross” — Matthew Guard, conductor (Skylark)

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance:

Anderson, Laurie: Landfall” — Laurie Anderson & Kronos Quartet
“Beethoven, Shostakovich & Bach” — The Danish String Quartet
“Blueprinting” — Aizuri Quartet
“Stravinsky: The Rite of Spring Concerto For Two Pianos: — Leif Ove Andsnes & Marc-André Hamelin
“Visions and Variations” — A Far Cry

Best Classical Instrumental Solo:

“Bartók: Piano Concerto No. 2″ — Yuja Wang; Simon Rattle, conductor (Berliner Philharmoniker)
“Biber: The Mystery Sonatas” — Christina Day Martinson; Martin Pearlman, conductor (Boston Baroque)
“Bruch: Scottish Fantasy, Op. 46; Violin Concerto No. 1 in G Minor, Op. 26” — Joshua Bell (The Academy Of St. Martin In The Fields)
“Glass: Three Pieces in The Shape of a Square” — Craig Morris
“Kernis: Violin Concerto” — James Ehnes; Ludovic Morlot, conductor (Seattle Symphony)

Best Classical Solo Vocal Album:

“Arc” — Anthony Roth Costanzo; Jonathan Cohen, conductor (Les Violons Du Roy)
“The Handel Album” — Philippe Jaroussky; Artaserse, ensemble
“Mirages” — Sabine Devieilhe; François-Xavier Roth, conductor (Alexandre Tharaud; Marianne Crebassa & Jodie
Devos; Les Siècles)
“Schubert: Winterreise” — Randall Scarlata; Gilbert Kalish, accompanist
“Songs of Orpheus – Monteverdi, Caccini, D’India & Landi” — Karim Sulayman; Jeannette Sorrell, conductor; Apollo’s Fire, ensembles

Best Classical Compendium:

“Fuchs: Piano Concerto ‘Spiritualist’; Poems of Life; Glacier; Rush” — JoAnn Falletta, conductor; Tim Handley, producer
“Gold” — The King’s Singers; Nigel Short, producer
“The John Adams Edition” — Simon Rattle, conductor; Christoph Franke, producer
“John Williams At The Movies” — Jerry Junkin, conductor; Donald J. McKinney, producer
“Vaughan Williams: Piano Concerto; Oboe Concerto; Serenade to Music; Flos Campi” — Peter Oundjian, conductor; Blanton Alspaugh, producer

Best Contemporary Classical Composition:

“Bates: The (R)evolution of Steve Jobs” — Mason Bates, composer; Mark Campbell, librettist (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edwards Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra)
“Du Yun: Air Glow” — Du Yun, composer (International Contemporary Ensemble)
“Heggie: Great Scott” — Jake Heggie, composer; Terrence McNally, librettist (Patrick Summers, Manuel Palazzo, Mark Hancock, Michael Mayes, Rodell Rosel, Kevin Burdette, Anthony Roth Costanzo, Nathan Gunn, Frederica von Stade,
Ailyn Pérez, Joyce DiDonato, Dallas Opera Chorus & Orchestra)
“Kernis: Violin Concerto” — Aaron Jay Kernis, composer (James Ehnes, Ludovic Morlot & Seattle Symphony)
“Mazzoli: Vespers For Violin” — Missy Mazzoli, composer (Olivia De Prato)

MUSIC VIDEO/FILM FIELD 

Best Music Video:

“APES***” — The Carters, Ricky Saiz, video director; Mélodie Buchris, Natan Schottenfels & Erinn Williams, video producers
“This Is America” — Childish Gambino, Hiro Murai, video director; Ibra Ake, Jason Cole & Fam Rothstein, video producers
“I’m Not Racist” Joyner Lucas & Ben Proulx, video directors; Joyner Lucas, video producer
“Pynk” —  Janelle Monáe, Emma Westenberg, video director; Justin Benoliel & Whitney Jackson, video producers
“Mumbo Jumbo” — Tierra Whack Marco Prestini, video director; Sara Nassim, video producer

Best Music Film:

“Life in 12 Bars”— Eric Clapton, Lili Fini Zanuck, video director; John Battsek, Scooter Weintraub, Larry Yelen & Lili Fini Zanuck, video producers
“Whitney” — (Whitney Houston), Kevin Macdonald, video director; Jonathan Chinn, Simon Chinn & Lisa Erspamer, video producers
“Quincy” — Quincy Jones Alan Hicks & Rashida Jones, video directors; Paula DuPré Pesmen, video producer
“Itzhak”— Itzhak Perlman, Alison Chernick, video director; Alison Chernick, video producer
“The King” — (Elvis Presley), Eugene Jarecki, video director; Christopher Frierson, Georgina Hill, David Kuhn & Christopher St. John, video producers